Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Dotace pro pěstitele brambor

Přestože první vlaštovky z letošní sklizně brambor vypadají pozitivně, v produkci této plodiny není Česká republika soběstačná. Stát proto připravil návrh nové dotace, aby zemědělcům umožnil osázet více polí a současně pomohl s problémem nedostatečných skladovacích kapacit.
Dotace pro pěstitele brambor

První české rané brambory se již dostaly na obchodní pulty. Například na Nymbursku začala sklizeň nezvykle brzy (pozn. cca před třemi týdny). „Co si pamatuju a pamatují pamětníci, tak je to za posledních padesát let nejranější sklizeň, kterou jsme dosáhli,“ prohlásil Aleš Schneiberg obchodní ředitel firmy Bramko Semice. Dále uvedl, že výkupní ceny od farmářů se pohybují kolem dvanácti, třinácti korun. Současně ví, že s navýšením produkce cena poklesne.

V produkci brambor jsme soběstační cca ze 70 %. Chybějící poptávku vykrývá zahraniční import. Stát chce tuto bilanci ve prospěch naší republiky zvýšit. „V letošním roce počítáme s celkovou podporou přesahující 150 milionů korun,“ předeslal Jindřich Fialka náměstek ministra zemědělství. Pro příští rok naplánovalo Ministerstvo zemědělství novou dotaci. Spustit by se měl program jakosti Q CZ. Návrh nyní čeká na schválení Evropskou komisí.

Bramboráře trápí nedostatek skladovacích prostor. Jejich budování se proto stává prioritou. Chybějící sklady nutí pěstitele prodat velké množství brambor už na podzim. Důsledkem čehož je potřeba dovozu v zimě.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder