Nová opatření Státní veterinární správy ohledně africkému moru prasat se dotkne chovatelů domácích prasat
Kvůli situaci v oblasti zamořené nákazou afrického moru prasat vydala Státní veterinární správa v okrese Zlín opatření, která mají za úkol zredukovat riziko jejího šíření a především zabránit tomu, aby se nemoc dostala do chovů domácích prasat. Od začátku listopadu je evidováno 15 nových potvrzení nákazy uhynulých divočáků.
Ředitel Státní veterinární správy pan Zbyněk Semerád uvedl: „To, že se daří držet nákazu na malém území zhruba 60 čtverečních kilometrů, považuji za velký úspěch a v rámci zemí, které se s africkým morem prasat potýkají, je to jev naprosto ojedinělý.“ Toto území je ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky. Právě podzim, kdy prasata migrují, představuje zvýšené riziko pro rozšíření nákazy.
Pro všechny chovatele v okrese Zlín je povinnost okamžitě hlásit všechny úhyny domácích prasat a veškeré uhynulé kusy budou poté vyšetřeny na africký mor prasat. Přemísťování zvířat z čeledi prasatovitých je možné teprve po udělení veterinárního osvědčení krajskou veterinární správou. Prasata, které budou chtít chovatele přemístit, budou muset být během 15 dnů před plánovanou akcí vyšetřeni na AMP nebo pocházet z registrovaných chovů, které podléhají pravidelné kontrole veterinárního dozoru.
Ve vysoce rizikové oblasti (uvnitř ohradníků), s výjimkou chovů registrovaných podle plemenářského zákona, je od 1. prosince letošního roku zákaz chovat domácí prasata a zároveň k uvedenému datu jsou neregistrovaní chovatelé nuceni svá prasata porazit.
Obce (jedná se cca o 40 obcí na Zlínsku) v oblasti zvýšeného veterinárního dozoru musejí do 13. listopadu provést soupis všech hospodářství s chovem domácích prasat a dalších zařízení s chovem druhů z čeledi prasatovitých a do 15. listopadu jej předat krajské veterinární správě. Registrované chovy prasat budou muset hlásit veškeré změny v počtu prasat v hospodářství a registrovaní i neregistrovaní chovatelé mají povinnost hlásit minimálně tři dny dopředu veškeré plánované porážky prasat. Dále osoby, které během předcházejících 48 hodin přišly do kontaktu s divokými prasat, nesmí vstoupit do registrovaných chovů prasat domácích. Situaci uzavřel pan Semerád následným prohlášením: „Uvědomujeme si, že opatření jsou pro chovatele určitou zátěží. Situace si však takové řešení žádá. Za respektování pravidel chovatelům i veřejnosti děkujeme.“
Počet divokých prasat uvnitř ohradníků se i díky pomoci policejních odstřelovačů místním myslivcům daří snižovat. Prozatím bylo uloveno či odchyceno do pasti více jak 270 divočáků, nicméně podle odhadů jich v oblasti ještě několik desítek zůstává. V úvahu je třeba brát, že virus AMP je velmi odolný a dlouho přežívá v prostředí. Zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty nadále pro občany na Zlínsku platí, přestože choroba pro lidi není nebezpečná.
Zdroje informací
- Novinky - Kvůli africkému moru musejí chovatelé porazit domácí prasata [8.11.2017]
- SVS - SVS vydává nová opatření k africkému moru prasat, dotknou se především chovatelů domácích prasat [8.11.2017]
- ČT24 - Chovatelé v rizikové zóně na Zlínsku musejí kvůli moru porazit všechna domácí prasata [8.11.2017]