Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nová směrnice Evropské komise zamezí prodeji produktů dvojí kvality

Evropská komise představila balíček spotřebitelských opatření, jehož součástí je zákaz prodeje výrobků dvojí kvality. Výrobcům za takové chování budou hrozit vysoké pokuty. Současně navrhuje zavedení hromadných spotřebitelských žalob, díky kterým by se poškození snadněji dočkali odškodnění.
Nová směrnice Evropské komise zamezí prodeji produktů dvojí kvality

Na šizení, zejména potravin a drogistického zboží, kdy zboží má stejný obal ale odlišný obsah, upozorňovala Česká republika i další státy především východní části Evropské unie již řadu let. Zlom nastal v prosinci roku 2016, když společně požádali Evropskou komisi o řešení situace úpravou unijního práva. Legislativní návrh představuje eurokomisařka Věra Jourová: „ Změnili jsme směrnici o nekalých obchodních praktikách tak, aby bylo jasné, že dvojí kvalita potravin je zakázána. To poskytne vnitrostátním orgánům nástroj, o který žádaly, a umožní jim přijmout nutná opatření k ukončení této praxe. Jak už řekl loni v září předseda Evropské komise Juncker, v Evropské unii nesmí být občané druhé kategorie.“

Dalším bodem v balíčku spotřebitelských opatření jsou pokuty pro výrobce či dovozce šizených výrobků. Dojde-li k přestupku ve více členských státech, mohla by dotyčná společnost zaplatit sankci až ve výši čtyř procent svého ročního obratu v každé ze zasažených zemí.

Komise chce vyjít vstříc také spotřebitelům a vylepšit jejich pozici. Nově by mohli spotřebitelé pomocí spotřebitelských organizací podávat hromadné žaloby. Dále navrhuje, aby spotřebitelská organizace mohla jménem zákazníka vymáhat nejen samotné odškodnění, ale i případnou náhradu, výměnu či opravu zboží.

Návrhy bude projednávat ještě Rada ministrů, europarlament a členské státy. Ke schválení by mohlo dojít před volbami do europarlamentu na jaře 2019. Poté dostanou členské země určité časové rozpětí, aby nová pravidla převedly do své národní legislativy. Podle europoslankyně Michaely Šojdrové existuje reálná šance, že by změny mohly začít fungovat v roce 2020 a dodává: „Můžete říct, že to jde pomalu, ale je potřeba, aby ta legislativa byla kvalitní, byla vymahatelná.“

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder