Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Nově vyrobené cigarety již musí nést identifikátor

Od 20. května musí tabákové firmy každou krabičku cigaret, případně balení tabáku, opatřit speciálním digitálním kódem, díky němuž bude daný produkt možno vysledovat od výrobce přes distributora až k prodejci.
Nově vyrobené cigarety již musí nést identifikátor

Směrnice jako taková vstoupila v platnost v květnu 2018. Na zajištění všeho potřebného měly tedy příslušné firmy celý rok. Evropská komise si od nově zavedené povinnosti slibuje omezení nelegální výroby i daňových úniků. Tabákové společnosti o tom přesvědčeny nejsou. Důvodem je skutečnost, že směrnice se vztahuje pouze na cigarety vyrobeny v Evropské unii. Na český trh se však často dostane pašované zboží z Běloruska nebo Ukrajiny.

Další úskalí pro tabákové firmy představuje zvýšení výrobních nákladů. Hardware, software, čtečky i registr pro ukládání a zasílání informací do centrální evropské databáze si musely zajistit sami. Potřebné identifikátory (pozn. alfanumerický kód třiceti znaků) tiskne Státní tiskárna cenin. Veškeří výrobci, dovozci, přepravci, distributoři a prodejci cigaret, kteří chtějí obchodovat s cigaretami vyrobenými po 20. květnu, se u ní musí zaregistrovat, aby jim byl přidělen identifikační kód. Z přibližně 40 tisíc výše zmíněných subjektů jich do minulého týdně tuto náležitost splnilo jen 11 700. Omezení prodeje ale prozatím nehrozí, momentálně se začnou doprodávat zásoby bez kódů. Na jejich doprodej je vyhrazeno dalších dvanáct měsíců. Jaké postihy hrozí po uplynutí veškerých ochranných lhůt, přibližuje mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva: „Pokud někdo rezignuje na sledovatelnost, hrozí mu pokuta do tří milionů korun. A když nezajistí označení krabiček i jednotlivých balení cigaret kódem, což je týká výrobců a distributorů, hrozí mu až padesátimilionový postih.“

Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, jejíž součástí je povinné označení cigaret a tabáku identifikátorem vydaným Státní tiskárnou cenin, v současné době čeká na schválení v parlamentu. Na povinnosti značení již od 20. května letošního roku to však nic nemění. V tomto případě je totiž naší národní legislativě nadřazena Evropská směrnice.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder