Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obchodníci zužují nabídku

Spotřebitelé jsou nuceni šetřit, což se projevuje na jejich nákupním chování. Z obchodů si mnohdy odnáší jen to nejnutnější. Pokles tržeb citelně dopadá zejména na prodejce potravin. Někteří již z nabídky stahují exotické ovoce, prémiová masa i sýry. Tento sortiment je podle nich téměř neprodejný.
Obchodníci zužují nabídku

„Zejména na menších městech je neprodejné exotické ovoce, kvalitní maso na steaky. Lidé, kteří kupovali dražší potraviny, kupují levnější,” přiblížil problematiku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Jeho slova potvrzuje i ekonom Vladimír Pikora, který uvedl: „Obecně teď můžeme pozorovat, že lidé velmi šetří. Například exotické ovoce už nekupují, snaží se ušetřit.“ Není tedy divu, že v malé vesnické prodejně jsou z exotického ovoce k dostání např. pouze citrony.

Maloobchodní tržby klesly o 6 %. Potíže se nevyhýbají ani sportovnímu či IT odvětví. Ze současné situace naopak profituje zboží spojené se zdravím (pozn. farmaceutické a zdravotnické potřeby, kosmetické a toaletní výrobky).

Ekonomové však předpovídají, že pro zákazníky se vše k dobrému obrátí velmi záhy. Nižší tržby donutí obchodníky vyskladnit více produktů a prodávat je ve slevách. Lidé si tak budou moci dopřát i v „dražší“ položky.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder