Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Obchody začínají prodávat zeleninu nedokonalých tvarů

Obchodní řetězec Penny Market a e-shop Rohlik.cz začal v srpnu prodávat zeleninu a ovoce nestandardních tvarů za nižší cenu. Novým projektem se má zamezit plýtváním potravin. Oba prodejci začali „ošklivou zeleninu" nabízet letos v srpnu.
Obchody začínají prodávat zeleninu nedokonalých tvarů

Zeleninu pokroucených a nedokonalých tvarů začal nově prodávat Penny Market. Internetový obchod s potravinami Rohlik.cz se v jeho závěsu přidal také. Oba obchody hlásí, že lidé na nabídku reagují pozitivně, roli v tom také hraje i levnější cena.

Předběžně lze hodnotit, že lidé mají o nestandardní zeleninu zájem, jelikož se prodává se slevou, ukazují to první reakce zákazníků.

V České republice každým rokem končí v odpadu tuny ovoce a zeleniny, jelikož nesplňují kalibr, jsou příliš malé, zahnuté nebo pokřivené. Podle zveřejněných dat Organizace pro výživu a zemědělství OSN se vyhodí kvůli nehezkému vzhledu až 20 % zemědělských výpěstků. V obchodech je český zákazník navyklý si koupit jen stejně rostlá jablka, stejně velké květáky nebo zcela rovné mrkve. Mohou za to především vlastní normy obchodních řetězců. Nyní si nově může zákazník v obchodním supermarketu Penny Market nebo přes eshop Rohlik.cz koupit okurky či papriky v nepravidelných tvarech.

Díky zařazení „ošklivé" zeleniny a ovoce do nabídky v obchodě a zájmu zákazníku, tak nemusí zbytečně skončit v odpadu tuny výpěstků, čímž se zamezí plýtvání potravin.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder