Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Objeví-li se v drůbežím mase salmonela, nově bude mít dovozce povinnost nechat každou další zásilku před uvedením na trh otestovat

Téměř každý týden teď dochází k odhalení salmonely v drůbežím mase. Ministr zemědělství Miroslav Toman se proto sešel s vedením Státní veterinární správy a společně vymysleli opatření, které by mělo zajistit, aby se kontaminované maso nedostalo ke zpracování.
Objeví-li se v drůbežím mase salmonela, nově bude mít dovozce povinnost nechat každou další zásilku před uvedením na trh otestovat

Prokáže-li se v zásilce drůbežího masa přítomnost salmonel, bude muset její příjemce u každé další zásilky ze stejné země nechat provést laboratorní vyšetření a teprve poté ji bude smět vypustit do oběhu. V případě pozitivního nálezu bude naopak příslušná šarže zlikvidována a příjemci hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun.

„Chceme tímto krokem posílit kontrolu drůbežího masa, u kterého se v poslední době opakovaně našla salmonela. Zásadní je pro nás ochrana spotřebitelů. Státní veterinární správa nařídí individuálně těm subjektům, u kterých se najde drůbeží maso se salmonelou, povinnost každou další zásilku ze stejné země nechat laboratorně vyšetřit na zdravotní nezávadnost před dalším uvedením na trh,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. „Nejde o plošná opatření, ale o opatření, zaměřená na konkrétní subjekty, a to s ohledem na analýzu rizika,“ dodal mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. O problematice chce ministerstvo jednat také s polskou stranou, konkrétně s velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou a ministrem zemědělství Janem Krzysztofem Ardanowským.

Bakterie salmonel dokáží způsobit akutní průjmové onemocnění. Tepelná úprava riziko nákazy minimalizuje, nicméně je třeba brát v úvahu také možnost křížové kontaminace potravin a vyvarovat se užití např. stejného nože, prkénka či nádobí na syrové maso a následně další suroviny.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder