Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Očekávejte zdražení medu

V brzké době med podraží, a to až o 20 %. Hlavní příčiny hledejme v letošní nedostatečné domácí produkci a ve výrazném šponování cen na světových trzích.
Očekávejte zdražení medu

Strmé navýšení velkoobchodních cen přečkají jen firmy s kvalitní finanční rezervou, domnívá se největší výkupce a distributor medu v České republice společnost Medokomerc, jehož zásoby vydrží (pozn. dle vyjádření vedení) do jara.

Podprůměrná tuzemská produkce, kterou ovlivnilo zejména chladné jaro, a meziroční navýšení velkoobchodních cen (cca o 30 %) ve světě se do cen medu v českých obchodech promítnou velmi záhy. „Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 % dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby,“ prohlásil jednatel Medokomercu Milan Špaček.

Skladové zásoby zpracovatelů medu v Evropské unii jsou v současnosti velmi nízké. „Na základě aktuálního vývoje odhaduji, že nákup medu zpracovateli bude letos v Evropě ukončen o několik měsíců dříve, než je obvyklé. Postupem času totiž nebude už co nakupovat. Výhodu mají kapitálově silné společnosti, které mají dostatek zdrojů nakoupit med do zásoby. V dohledné době očekávám redukci evropských zpracovatelů medu o 10 %. Nejslabší firmy nakoupí nejméně medu a nejdříve nebudou mít co balit. Poté svou finanční situaci neustojí a zkrachují,“ nastínil pravděpodobný scénář Špaček.

Dalšímu zdražování se zřejmě nevyhneme také začátkem příštího roku, neboť už nyní avizují dodavatelé obalů navýšení cen svých produktů v rozmezí 10 – 50 %.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder