Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Od 1. ledna 2026 bude provoz na jatkách povinně monitorován

Povinnou instalaci kamerového systému od 1. ledna 2026 na jatkách zavádí Ministerstvo zemědělství v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání.
Od 1. ledna 2026 bude provoz na jatkách povinně monitorován

„V České republice máme vysoký stupeň ochrany zvířat proti týrání a dodržování všech pravidel kontrolují veterinární inspektoři. Mojí prioritou je i nadále zlepšovat ochranu zvířat, a proto jsem přišel s tímto návrhem, který by měl posílit dohled nad zacházením se zvířaty a zároveň minimalizovat rizika excesů, ke kterým v minulosti docházelo,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Kamerový systém budou muset mít jatka, kde se vyskytují živá zvířata, a to v prostorách pro vykládku a pro přehánění zvířat. Povinnost se naopak nedotkne jatek, kde dochází k porážce drůbeže, králíku a zajíců. Provozy drůbežích porážek jsou v Čechách vybaveny moderními technologiemi s ohledem na nakládky, přepravu a vykládku, přičemž podíl a vliv lidské práce při manipulaci s jatečnou drůbeží je mnohdy minimální.

Nově vybudované jatečné provozy budou muset mít kamery instalovány již od zahájení svého provozu. Stávajícím jatkám dává novela čas na zřízení a provozování kamerových systémů od začátku roku 2026,“ doplnil Výborný.

Za nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 200 tisíc Kč. V případě zjištění, že by na jatkách docházelo k týrání zvířat, by byl postih za dané jednání řešen dle jiného ustanovení, než je ustanovení o kamerových systémech a výše pokuty by mohla činit až 3 miliony Kč.

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání je součástí návrhu novely veterinárního zákona a ošetřuje především oblast hygieny a ochrany zdraví zvířat, v nichž dochází k přizpůsobení požadavkům unijních předpisů. Úprava přinese mj. byrokratické ulehčení. Při vydávání vnitrostátních veterinárních osvědčení k přemístění hospodářských zvířat lze namísto papírového veterinárního osvědčení využít elektronickou formu. Mění se také řešení kompenzací při likvidaci nebezpečných nákaz v chovech. Doposud byla hrazena celá dezinfekce chovu ze státního rozpočtu, nyní se bude úhrada vztahovat pouze na dezinfekci předběžnou (tzn. nutnou k rychlé a bezpečné likvidaci nákazy).

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder