Od 1. ledna 2026 bude provoz na jatkách povinně monitorován
„V České republice máme vysoký stupeň ochrany zvířat proti týrání a dodržování všech pravidel kontrolují veterinární inspektoři. Mojí prioritou je i nadále zlepšovat ochranu zvířat, a proto jsem přišel s tímto návrhem, který by měl posílit dohled nad zacházením se zvířaty a zároveň minimalizovat rizika excesů, ke kterým v minulosti docházelo,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Kamerový systém budou muset mít jatka, kde se vyskytují živá zvířata, a to v prostorách pro vykládku a pro přehánění zvířat. Povinnost se naopak nedotkne jatek, kde dochází k porážce drůbeže, králíku a zajíců. Provozy drůbežích porážek jsou v Čechách vybaveny moderními technologiemi s ohledem na nakládky, přepravu a vykládku, přičemž podíl a vliv lidské práce při manipulaci s jatečnou drůbeží je mnohdy minimální.
Nově vybudované jatečné provozy budou muset mít kamery instalovány již od zahájení svého provozu. Stávajícím jatkám dává novela čas na zřízení a provozování kamerových systémů od začátku roku 2026,“ doplnil Výborný.
Za nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 200 tisíc Kč. V případě zjištění, že by na jatkách docházelo k týrání zvířat, by byl postih za dané jednání řešen dle jiného ustanovení, než je ustanovení o kamerových systémech a výše pokuty by mohla činit až 3 miliony Kč.
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání je součástí návrhu novely veterinárního zákona a ošetřuje především oblast hygieny a ochrany zdraví zvířat, v nichž dochází k přizpůsobení požadavkům unijních předpisů. Úprava přinese mj. byrokratické ulehčení. Při vydávání vnitrostátních veterinárních osvědčení k přemístění hospodářských zvířat lze namísto papírového veterinárního osvědčení využít elektronickou formu. Mění se také řešení kompenzací při likvidaci nebezpečných nákaz v chovech. Doposud byla hrazena celá dezinfekce chovu ze státního rozpočtu, nyní se bude úhrada vztahovat pouze na dezinfekci předběžnou (tzn. nutnou k rychlé a bezpečné likvidaci nákazy).