Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ohnisko ptačí chřipky na našem území potvrzeno

Bezmála po 8 měsících je v České republice nové ohnisko ptačí chřipky, a to v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku. Nákazu potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Praha.
Ohnisko ptačí chřipky na našem území potvrzeno

Chov původně čítal 30 slepic. Chovatel skrze soukromého veterinárního lékaře 31. prosince 2023 nahlásil Krajské veterinární správě pro Jihočeský kraj (dále jen KVS) úhyn 10 kusů. Inspekce poté zahájila šetření, přijala předběžné opatření a odeslala uhynulé slepice k vyšetření SVÚ. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. V průběhu kontroly slípky vykazovaly klinické příznaky onemocnění a snížení snášky.

Drůbež z výše zmíněného chovu je chována ve zděném kurníku s výběhem bez přímého kontaktu s volně žijícími ptáky. Nicméně v okolí se nachází velký počet rybníků se značným množstvím divokých kachen.

„Zbývající drůbež v chovu bude utracena a následně bude provedena desinfekce odbornou firmou. Krajská veterinární správa podobně jako v případě posledního loňského ohniska na Kladensku využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy. Nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Postižený malochov totiž splňuje podmínky pro využití výjimky, zejména díky skutečnosti, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, a proto existuje jen minimální riziko šíření nákazy z daného chovu.

Česká republika by neměla ani ztratit oficiální status země prosté ptačí chřipky, který by negativně ovlivnil mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty. KVS bude nákazovou situaci bedlivě sledovat a společně s hasiči informuje chovatele a obce v oblasti.

Ptačí chřipka patří mezi nebezpečné virové nákazy kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.

„Chtěl bych velmi apelovat na chovatele drůbeže, že důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ prohlásil ministr zemědělství Marek Výborný.

Základním preventivním opatřením, je-li to možné, je chovat drůbež v uzavřených objektech, aby nepřišla do kontaktu s volně žijícími ptáky. Pokud to nelze, je potřeba přijmout opatření minimalizující rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. Podezření na výskyt nákazy (zvýšený úhyn, náhlý pokles snášky či příjmu potravy) je nutné ohlásit příslušné KVS.

Loni u nás bylo postupně vyhlášeno celkem 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí. První 2 ohniska se objevila 2. ledna 2023, naopak poslední se datovalo ke 12. květnu 2023. Status země prosté ptačí chřipky Česká republika oficiálně (pozn. od Světové organizace pro zdraví zvířat) získala od července 2023.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder