Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Omezení venkovního chovu drůbeže končí

Státní veterinární správa (SVS) zrušila mimořádná veterinární opatření celostátní působnosti o omezení venkovního chovu drůbeže kvůli šíření vysoce patogenní ptačí chřipky, jež vyhlásila loni v listopadu. Tento krom umožnila stabilizace nákazové situace u nás i v zahraničí.
Omezení venkovního chovu drůbeže končí

I přes současný uspokojivý stav nadále nabádá chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech. „Prevence zavlečení nákazy do chovu drůbeže spočívá zejména v ochraně drůbeže před kontaktem s volně žijícími ptáky. Jedná se především o zasíťování oken a větracích otvorů, zastřešení nebo úplné omezení výběhů. Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva,“ vysvětlil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Na území České republiky se letos doposud potvrdilo 8 ohnisek aviární influenzy v chovech drůbeže a ve dvou krajích také u volně žijících labutí.

Za rok 2021 se počet potvrzených ohnisek ptačí chřipky subtypů H5N8 a H5N1, u kterých hrozí riziko přenosu na člověka, vyšplhal na rekordní hodnotu 48 (pozn. 47 z nich v chovech drůbeže a zbylé jedno u ptáků držených v zajetí). Utraceno bylo více jak 330 tisíc kusů drůbeže a ostatních ptáků.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder