Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Online řešení daní

Novelu daňového řádu, která má umožnit online vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem, schválila vláda. Nyní ji čeká cesta do Poslanecké sněmovny.
Online řešení daní

Ministerstvo financí (dále jen MF) plánuje zřídit portál Moje daně, skrze nějž bude možné řešit daňové záležitosti s finančním úřadem online. K jeho spuštění by mělo dojít v prosinci příštího roku. Aby občané novinku využívali, má MF připraveny motivační nástroje v podobě prodloužené lhůty pro podání daňového přiznání k daním z příjmů (o jeden měsíc) či dřívější vratku přeplatku na dani.

Součástí novely je také možnost vrácení části nadměrných odpočtů DPH, tj. rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho, co podnikatel prodal na straně jedné a toho, co podnikatel jakožto registrovaný plátce DPH sám nakoupil na straně druhé, a to formou záloh. Změna by se dotkla také vymáhání zajišťovacích příkazů, kdy nově mimo exekuce, která mnohdy fungování podniku ochromí, bude možné využít prohlášení o majetku či zástavní právo. Podnikatele-fyzické osoby by naopak mohla zaujmout šance změny daňového identifikačního čísla (DIČ) a to tím způsobem, že namísto rodného čísla by se skládalo z náhodných čísel přidělených finančním úřadem.

Celkově si od návrhu MF slibuje zjednodušení kontrolních postupů, efektivnější komunikaci s finančním úřadem a snížení chybovosti a s tím spojených úroků na straně poplatníků i úřadů.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder