Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ovoce a zelenina do škol by měla být minimálně ze 40 procent českého původu

Ministerstvo zemědělství a Evropská unie, která přispívá školákům na ovoce a zeleninu by měla být ze 40 procent českého původu. Alespoň to navrhuje ministerstvo zemědělství v novele vládního nařízení, ta je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. V současné době pochází z 29 procent.
Ovoce a zelenina do škol by měla být minimálně ze 40 procent českého původu

Nový návrh mimo jiné zahrnuje, za jaké maximální ceny mohou dodavatelé ovoce, zeleniny, salátu i džusu do škol prodávat. Ministerstvo chce také stanovit velikost jedné porce, jakou děti dostanou.

Pro letošní školní rok je na projekt v ČR vymezeno téměř 200 miliónů korun, z toho více jak polovinu pokryjí evropské peníze. Děti prvního stupně základních škol dostávají v programu ovoce, zeleninu a výrobky z nich zdarma. V případě, že by ministerstvo změnu neprosadilo, znamenalo by to, že by si dodavatelé mohli sami určovat velikost porce a jak často je budou do škol posílat. Obavy z nevyužití peněz pro projekt a ke zkvalitnění realizace by nemuselo dojít, přičemž by mohlo dojít k poklesu počtu dávek za měsíc, jelikož jak ukazují důvodové zprávy, někteří dodavatelé v současné době vozí výpěstky do škol čtyřikrát za měsíc.

V předloňském roce v červenci vláda schválila nařízení, s jehož podporou mohly děti v prvním až šestém ročníku základních škol a děti v přípravných třídách dostávat nově ovoce. Program se také rozšířil na exkurze u pěstitelů, ochutnávky či soutěže propagující výpěstky.

Kritici projektu považují tento krok za pouhý prostředek, který má posloužit k likvidaci přebytků na trhu. V minulosti byly také zpochybňovány proklamované přínosy projektu. Naproti tomu s přihlášením do programu již dříve nesouhlasilo Ministerstvo financí, vláda však pokračování v programu s českou účastí schválila.

V loňském roce se v Evropském parlamentu diskutovalo o omezení projektu. České Ministerstvo vidí v projektu příležitost jak nabídnout zdravou svačinu alespoň mladším dětem školního věku. Důkazem, že je o projekt zájem dokazují počty zapojených dětí.
Letošní rok jich zaznamenal o 30.000 více, než v předchozím roku a přihlášeno tak bylo téměř 540 tisíc dětí.

Nové nařízení by po schválení vládou mělo začít platit již 15.března, aby se stihli dodavatelé přihlásit podle nových podmínek na další školní rok.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder