Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Oxid titaničitý nově nelze používat jako potravinářské aditivum

Evropská komise zakázala užití oxidu titaničitého (E171) jako přídatné látky v potravinách.
Oxid titaničitý nově nelze používat jako potravinářské aditivum

Oxid titaničitý je přirozeně se vyskytující oxid titanu. Jako barvivo působí v celé radě odvětví. Mj. se již desítky let používá k dodání bílé barvy u určitých potravin - u pečiva, pomazánek, polévek, vývarů, omáček, doplňků stravy aj.

Evropská unie (EU) má na starost kontrolu bezpečnosti všech potravin a spotřebních výrobků. Nezávadnost potravinářských přídatných látek je sledována průběžně a jestliže se objeví nové důkazy, lze zažádat o opětovný posudek jejich bezpečnosti. Právě tato situace nastala u oxidu titaničitého.

V roce 2016 Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) neshledal žádné obavy týkající se bezpečnostních rizik této látky, nicméně odhalil některé nedostatky v dostupných údajích a také nejasnosti s ohledem na velikost částic, jež by mohla mít vliv na toxikologické vlastnosti E171. V březnu 2020 proto Komise požádala EFSA o aktualizaci výše zmíněného stanoviska.

Nové stanovisko EFSA z 6. května 2021 nepotvrzuje, že látka E171 představuje definitivní riziko pro lidské zdraví, nicméně tuto možnost ani nevylučuje. Nevylučuje především skutečnost, že by používání oxidu titaničitého jako potravinářského aditiva mohlo způsobovat poškození DNA nebo chromozómů. V EU platí: nelze-li bezpečnost potravinářské přídatné látky potvrdit, je možné ji zakázat.

Nejnovější závěry se týkaly posouzení E171 jako přídatné látky v potravinách. Užití v lékařských přípravcích je nadále povoleno, nicméně se usilovně hledá bezpečná náhrada. Zakázat oxid titaničitý v této oblasti by mohlo způsobit nedostatek léčiv, což by se pravděpodobně negativně projevilo na zdraví osob i zvířat. 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder