Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pesticidy v ovocných čajích

Celkem 22 různých značek porcovaných ovocných čajů s příchutí lesních plodů otestovala spotřebitelská organizace dTest na přítomnost cizorodých látek. Deset z nich v hodnocení zcela propadlo.
Pesticidy v ovocných čajích

Čaje byly zakoupeny v běžných prodejnách a testovány v laboratoři. U žádného vzorku se neprokázala přítomnost plísní, nicméně i experty překvapilo množství odhalených pesticidů. Pesticidy jsou toxické látky, které se používají v zemědělství k hubení škůdců.

Nejhůře v tomto směru dopadly čaje VeltaTea – Čaj Malé čarodějnice s příchutí lesní směs, Krtečkův čaj – Lesní směs, oba určené dětem od devátého měsíce věku, a  Babio – Dětský bio čaj lesní plody pro děti od sedmého měsíce věku. Čaje vhodné pro děti nebo nesoucí označení bio musí oproti klasickým čajům splňovat legislativou určené limity na pesticidy. Rezidua pesticidů obsahovalo rovněž dalších sedm produktů: Jemča Lesní plody, Penny/Tea Party Forest Fruit Tea, BioGena Lesní plody, Zlatý šálek Lesní směs, Mokate Minutka Ovocný čaj s příchutí ostružiny, maliny a borůvky, Grešík Lesní plody a Loyd Lesní plody. „Neporušily zákon, ale podle nás by je zákazníci neměli kvůli vysokému obsahu pesticidů vůbec pít,“ prohlásila mluvčí dTestu Kristýna Kuncová.

„Zarazilo nás, kolik různých zbytkových pesticidů a v jak velkém množství obsahují čaje určené dětem. Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmanová. Inspekci také upozornila na zavádějící název BioGena, u kterého by zákazník mohl nabýt dojmu, že se jedná o výrobek v bio kvalitě, přestože tomu tak není.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder