Po dvou letech se v České republice objevila infekční nákaza v chovu pstruhů

Veterinární inspektoři pojali podezření z VHS vzhledem k příznakům i zvýšenému úhynu ryb v daném hospodářství již 6. ledna 2023. Byla proto přijata preventivní opatření v podobě uzavření hospodářství a zákazu přesunů ryb. Vzorek živých ryb pracovníci Státní veterinární správy zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Ten 10. ledna nákazu potvrdil. Následně byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která vyjma výše zmíněného spočívají v utracení zbývajících ryb a jejich bezpečné likvidaci v asanačním podniku nebo zpracování klinicky zdravých kusů v zařízení schváleném pro tlumení nákaz a sanaci rybochovných nádrží, jež musí poté 6 týdnů ležet ladem.
Chovatel může požádat Ministerstvo zemědělství o kompenzaci nákladů a ztrát.
VHS představuje vysoce infekční virové onemocnění lososovitých ryb a štik. U nás mezi ohrožené druhy patří především pstruh duhový, pstruh obecný, štika obecná a lipan podhorní. Věk ryb nehraje roli, nejčastěji však postihuje jedince mladší jednoho roku ve vodě o teplotě 8 – 10 oC. VHS se mnohdy projeví při stresu, např. při změně teploty vody, vysoké hustotě rybí obsádky aj. Nemocné ryby jsou apatické, lze si všimnout ztmavnutí povrchu těla, vystouplého oka a krvácenin u bází ploutví. Onemocnění není přenosné na člověka.
V roce 2021 se na našem území vyskytovala dvě ohniska VHS. Jedno v Královéhradeckém kraji, druhé v aktuálně zasaženém hospodářství. Virus může přetrvávat u ryb ve volné přírodě v souvislosti s přilehlým ohniskem. K přenosu může docházet také vodou, technikou a vybavením, které přišly do styku s infikovanými rybami. Vyloučen není ani přenos rybožravým ptactvem.