Počet podniků zapojených do Českých cechovních norem roste
Potraviny vyrobené dle norem musí splňovat nadstandardní požadavky oproti srovnatelným výrobkům, jež jsou na trhu k dostání. V současné době existuje 287 norem a rozhodně nepokrývají komplexní nabídku trhu. Chybí např. u zpracovaného ovoce a zeleniny, koření, snídaňových cereálií, části cukrovinek atp.
Loni vznikly normy na značnou část pekařských výrobků. „V letošním roce bychom rádi dokončili normy na jemné pečivo. Jemné pečivo, to jsou například loupáčky, šátečky, koblihy, buchtičky, vánočky, a další. Vyhláška přesně stanovuje, kolik tuku a cukru musí pečivo obsahovat, aby se mohlo označit jako jemné. Běžné pečivo má tuku a cukru méně. Rozdíl mezi jemným pečivem a běžným pečivem na omak je jeho jemnost, běžné pečivo je naopak křupavé," uvedla mluvčí Potravinářské komory Helena Kavanová. V rámci pekařských výrobků má největší počet registrovaných produktů obchodní řetězec Globus (pozn. celkem 56). "Pečivo, které vyrábíme ve všech patnácti pekárnách ručně a od základu, nese označení Poctivá výroba Globus. Pokud je tu ale možnost České cechovní normy, jak kvalitu našich výrobků potvrdit a deklarovat na vyšší úrovni, jsme rádi, jde o ocenění svědomité práce našich pekařů," uvedl vedoucí výroby a prodeje pekáren, cukráren a Café Globus Pavel Meduna.
Cechovní normy jsme odkoukali od Rakouska a příprava celého projektu trvala dva roky. Svého spuštění se dočkal v roce 2017.
V Čechách existuje řada značek vypovídajících o kvalitě potravin. Mezi nejznámější patří Klasa, Regionální potravina (pozn. spjata s určitým krajem) či Vím, co jím (pozn. zaručují deklarované výživové hodnoty). Označení Zdravá potravina pak nesou pokrmy, které neobsahují zbytečné množství chemických konzervačních látek a barviv.