Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Pokles ceny vajec v dohledné době zřejmě očekávat nelze

Cena vajec loni vzrostla bezmála o 90 % - z 26 na 49 Kč za balení deseti kusů. Jedná se druhou (pozn. po cukru) nejrychleji se zdražující potravinářskou komoditu v roce 2022. Navíc aktuální problematika ptačí chřipky nedává příliš naděje na lepší prognózy do nejbližších měsíců.
Pokles ceny vajec v dohledné době zřejmě očekávat nelze

Ptačí chřipka kompletně zničila velkochov v Brodu nad Tichou v západních Čechách, kde bude muset být zlikvidováno téměř 750 tisíc nosnic ve třech samostatných halách. „Je to už citelný výpadek, který představuje zhruba 15 % tuzemské produkce. Nevím, jak rychle se seženou nové kuřice. Optimistický předpoklad je, že výpadek bude trvat dva měsíce, realisticky to může trvat půl roku i déle. Cena vajec se proto zřejmě bude dál zvyšovat,“ uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

„Výpadek český trh určitě pocítí. Co to udělá s cenou na pultech, vám neřeknu, obchodní strategii řetězců nechci komentovat. Každopádně ceny od nás dodavatelů se navýší vzhledem k nedostatku vajec v celé Evropě,“ okomentoval situaci místopředseda představenstva firmy ProAgro Nymburk spadající do skupiny Tekro (pozn. největší producent i obchodník s vejci u nás) Zdeněk Mlázovský. Vyjma ptačí chřipky k nárůstu cen vajec přispěly také vyšší ceny energií a krmiv.

Je třeba si také říci, že Česká republika v oblasti vajec není soběstačná, cca 14 % jich dovážíme ze zahraničí. Nyní bychom pro pokrytí tuzemské spotřeby potřebovali importovat zhruba dvojnásobné množství. V loňském roce dle údajů Eurostatu vyprodukovala Evropská unie 102 % své spotřeby. Nicméně v posledních měsících došlo k vybíjení chovů v několika zemích, např. ve Francii, Maďarsku, Itálii či Německu.

„Šíření nákazy napříč státy ovlivňuje cenový vývoj vajec i drůbežího masa a produktů z něj. Problém může být také s obnovou hejn, protože kvůli šíření nákazy a nucené likvidaci rodičovských chovů například v sousedním Německu začíná být nedostatek násadových vajec,“ dodal prezident Agrární komory Jan Doležal.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder