Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Poslanci zmírnili zákaz prodeje v obchodech

Zákaz prodeje v obchodech o svátcích se zúžil z původně navrhovaných sedmi na tři dny. Poslanci tak definitivně rozhodli o zákazu prodeje v obchodech nad 200 metrů čtverečních na Štědrý den po 14 hodině, na Nový rok, 25. a 26. prosince.
Poslanci zmírnili zákaz prodeje v obchodech

Návrh zákona o prodejní době je definitivně uzavřen, z původních sedmi státních svátků se zúžil na tři dny. Zákaz prodeje se tak bude týkat obchodů s plochou nad 200 metrů čtverečních. Zavřeno budou muset mít obchody na Štědrý den po 14 hodině, na Nový rok, 25. a 26. prosince.

Omezit prodejní dobu o svátcích je na jedné straně pro zastánce o potřebě volných svátků pro prodavače, odpůrci mluví o zásahu do svobody, kterou by měl vyřešit trh.

Omezení prodejní doby odbory z obchodu usilují už přes deset let, avšak není zcela jisté, že se zákon nebude znovu rozšiřovat do původní podoby v Senátu. Podle slov Romana Sklenáka z ČSSD tento návrh ztrácí v podstatě význam, jelikož je velmi blízký současnému stavu, kdy většina obchodů má na Vánoce otevřeno do 14 hodin a další dva dny má zavřeno.

Zaměstnanci obchodů by podle slov Miholy z KDU-ČSL měli volno o svátcích, které o přivítají. Argumentoval také na příkladu sousedního Rakouska, kde není problémem mít zavřené obchodní řetězce i o nedělích. Na proti tomu TOP 09 je důrazně proti jakémukoli dalšímu omezování podnikatelů.

Pro hlasovalo 90 ze 165 poslanců z ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Proti se vyjádřila například TOP 09. Zákon musí schválit ještě Senát. 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder