Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v tržní síti zachytila doplněk stravy, který je vzhledem k obsahu rozpouštědel a dalších nepovolených látek pro lidské zdravý škodlivý.
Potravinářská inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy

Jedná o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, ve 115 ml balení, s datem minimální trvanlivosti 11.2020, šarže 202211TDC, výrobce Todicamp S.R.L., země původu Moldavsko. Vzorek pro rozbor odebrali pracovníci SZPI v provozovně firmy Bohemian Symfony s.r.o. v Karlových Varech. Dodavatel uvedl, že daná šarže čítá 331 kusů.

Laboratoř ve výrobku odhalila přítomnost polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) a to naftalenu v koncentraci 782 320 mikrogramů na kilogram (µg/kg), fluorenu 2579 µg/kg, fenantrenu 2141 µg/kg a pyrenu 107,5 µg/kg. U všech jmenovaných látek je dle nařízení (EU) č. 1881/2006 akceptovatelný limit max. 10 µg/kg.

Analýza navíc ukázala, že tinktura obsahuje rezidua zdraví škodlivých rozpouštědel. Konkrétně toluen (zjištěná hodnota 161 mg/l), xylen (505 mg/l) a ethylbenzen (160 mg/l). Uvedené hodnoty překračují množství, které lze označit za bezpečné, deseti až sto násobně.  Používání výše zmíněných látek je při výrobě potravin podle platné legislativy zakázáno. Konzumace tohoto doplňku stravy by mohla být pro spotřebitele velmi nebezpečná, proto je potravina označena jako škodlivá pro lidské zdraví.

SZPI nařídila neprodlené stažení závadné šarže z trhu a informaci zadala do evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF. Kontrolovanou osobu nyní čeká správní řízení, kde se rozhodne o uložení sankce.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder