Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Potravinové kvóty nebudou

Sněmovna rozhodla o vyřazení povinných kvót na tuzemské potraviny z novely zákona o potravinách. Ty se od příštího roku měly týkat prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních.
Potravinové kvóty nebudou

„Děkujeme poslankyním a poslancům za úspěšné složení reparátu a za poslání paskvilu zvaného potravinové kvóty do historie. Konkurenceschopnost se musí podporovat, nejde ji nařídit. Přijetí potravinových kvót by mělo za následek zvýšení ceny, snížení výběru a pokles motivace tuzemských zemědělců zlepšovat svou kvalitu a konkurenceschopnost. Ve výsledku by se to obrátilo proti nim, protože lidé by si odmítli nechat vnutit předražené potraviny pochybné kvality. Místo nesplnitelných kvót se konečně můžeme soustředit na to, jak zvyšovat nabídku takových českých potravin, o které zákazníci stojí,“ prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Pro vyřazení tohoto konkrétního ujednání se vyslovil i ministr zemědělství Miroslav Toman. Všeobecně vyšší zastoupení tuzemských potravin sice preferuje, nicméně zvolené provedení mu zrovna šťastné nepřišlo. Kvituje odsouhlasení pozměňovacího návrhu, jež dovoluje zadavatelům veřejných zakázek (např. nemocnicím, školám atd.) upřednostňovat v zadávacím řízení právě domácí potraviny.

Naopak pro zavedení této novinky se již dříve vyslovila třeba Agrární komora ČR či Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, jež v ní viděli zvýšení potravinové soběstačnosti Česka.

Senátní verzi zákona, bez kvót, podpořilo 146 ze 188 přítomných poslanců (pozn. hlasovali pro ni poslanci ze všech klubů vyjma SPD, díky kterým se kvóty do návrhu vůbec dostaly).

Součástí schválené novely, jež nyní poputuje k podpisu prezidenta, jsou také další neméně důležité položky - kompetence kontrol restaurací a dalších otevřených stravovacích zařízení zůstává hygienickým stanicím (pozn. původně měli přejít na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci), platit budou také pokuty za prodej potravin „dvojí kvality“ (tj. výrobky zaměnitelné za jiné v rámci ostatních zemí Evropské unie, které se však podstatně liší složením či vlastnostmi), aj.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder