Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Překročen povolený limit pesticidů u jablek dovezených z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce při průběžných kontrolách ovoce a zeleniny odhalila nepovolené množství pesticidu chlorpyrifos v jablkách, která na náš trh doputovala z Polska.
Překročen povolený limit pesticidů u jablek dovezených z Polska

nspekce pravidelně provádí testy čerstvého ovoce a zeleniny od tuzemských i zahraničních dodavatelů. Testy probíhají v akreditovaných laboratořích. Vzorky inspektoři odebrali ve společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v Ostravě. Díky analýze bylo odhaleno sedminásobně překročené povolené množství pesticidu chlorpyrifos v jablkách odrůdy Šampion, která z Polska dováží firma Olymp Fruit s.r.o. z Trutnova. Naměřená hodnota pesticidu chlorpyrifos činila 0,075 miligramů na kilogram, přičemž povolené množství je pouze 0,01 miligramů na kilogram.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se o zjištěné skutečnosti podělila s ostatními zeměmi přes evropský systém rychlého varování RASFF. Se společností MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. v nejbližší době zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Podobnou situaci s překročeným limitem pesticidů v jablkách, taktéž z Polska, řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce již v listopadu loňského roku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder