Problémy potravinových bank
V letošním roce (pozn. do září) rozdělila banka skoro 300 tun jídla mezi 92 organizací. Potraviny odtud putují k lidem v nepříznivé situaci, azylových domů, lidem bez domova a dalším. „Potravinová banka nás pravidelně zásobuje dvakrát v týdnu s tím, že si i telefonujeme, ptá se na naše potřeby, co bychom využili. Kromě potravin nám pomáhá i s drogistickým zbožím, ať jsou to plenky, vlhčené ubrousky, samozřejmě i kojenecká výživa,“ uvedla ředitelka Klokánku Brno Marcela Bublová, přičemž dodala, že v současné době výpadku Potravinové banky jim chybí i ovoce a zelenina.
Při standardním vývoji se nyní ve skladu Potravinové banky nachází ještě část zásob z velké sbírky z jara. Ta se ale vlivem koronavirové situace nekonala a nejistá je i její listopadová obdoba. Hodně lidí přišlo o práci, takže poptávka nyní naopak logicky stoupá. Řádově je několikanásobně vyšší. Situace potravních bank je proto nyní velmi špatná.
V současné době existuje jediná možnost, jak přispět – formou tzv. Foodboxů v supermarketech. „Foodboxy jsou zařízení na permanentní sbírku potravin. Fungují tak, že lidé nakoupí něco navíc, pro ty, kteří to potřebují. Zaplatí a za pokladnou potraviny hodí do Foodboxu. My je pravidelně vybíráme a jsme vděční za všechny trvanlivé potraviny, které dostaneme,“ prohlásil místopředseda Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Dalibor Levíček.
Ku pomoci slouží zejména trvanlivé potraviny (pozn. rýže, těstoviny, konzervy, aj.). Lze přispět i finančně na účet organizace.