Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Prodejci navrhují databázi údajů z obalů potravin. Drobné písmo zmizí z obalů

Elektronickou databázi údajů z obalů potravin chtějí prosadit prodejci. Údaje na obalech potravin jsou mnohdy psané drobným písmem. Prvním krokem ke změně, aby drobné písmo zmizelo z obalů je nahrazení kódem pro čtecí elektonické zařízení.
Prodejci navrhují databázi údajů z obalů potravin. Drobné písmo zmizí z obalů

Digitální revoluce v oblasti potravin prozatím naráží na evropskou legislativu a technickou gramotnost zákazníků. Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) navrhuje, aby vznikla státem spravovaná databáze údajů z obalů potravin.

Na obalech potravin by se díky tomu už neobjevovala miniaturní písma, která jsou pro mnohé zákazníky čitelná jen s mnoha dioptriemi. Návrhem je také neumisťovat žádné nutriční hodnoty a aditiva srozumitelná jen odborníkům. Obal budoucnosti by podle obchodníků mohl obsahovat jen název výrobku a kód pro elektronické zařízení.

Jaké údaje budou mít výrobky na obalu uvedeny je zatím předmětem diskuzí. Předmětem je zvolení jiné formy, než aby se výrobci nutili k tisku informaci na obaly a aby obchodníci zveřejňovali něco na prodejnách. Informovala o tom MF Dnes.

V elektronické databázi, kterou by spravoval stát by měly být uvedeny informace o nutričních hodnotách výrobku, objem, váha, datum trvanlivosti, ale také složení výrobků. K dispozici bude zejména samotným spotřebitelům, dále by pak do ní mohl nahlížet Český statistický úřad, Státní veterinární správa, ale také například Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podlé šéfky Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) by k uvádění potřebných informací do systému bylo potřeba změnit zákon. Současná legislativa v České republice i v EU neukládá výrobcům povinnost dodávat informace do obdobného registru. Pro výrobce by to znamenalo nadbytečnou administrativní zátěž.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder