Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol je stále atraktivní

Hlavní myšlenkou Projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol je zlepšení stravovacích návyků dětí. Zájem o zpestření jídelníčku svých žáků projevila celá řada základních škol. Navíc se počet přihlášených každoročně zvyšuje o několik desítek.
Projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol je stále atraktivní

Chce-li se škola přihlásit do programu, uzavře smlouvu s jedním z dodavatelů, resp. žadatelů o dotaci, schválených Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF). Ten se poté stará o dodávky zvolených produktů v průběhu celého školního roku, a to v domluveném množství. Produkty musí korespondovat s vyhláškou o požadavcích na potraviny a školáci je získávají zdarma.

„Za uzavřený školní rok 2020/2021 jsme v rámci dodávek ovoce a zeleniny administrovali 148 žádostí od 17 žadatelů a vyplacená částka činila více než 270 milionů Kč. Jedná se o přibližně 17 milionů Kč více než v předchozím školním roce v rámci této části projektu,“ sdělil ředitel Odboru společné organizace trhů (pozn. pod nějž projekt v rámci SZIF spadá) Robert Zavadil. U mléka a mléčných výrobků se podařilo zpracovat 103 žádostí od 12 žadatelů a poskytnutá suma dosáhla necelých 250 milionů Kč. I v tomto případě se v meziročním srovnání jednalo o navýšení, a to téměř o 15 milionů Kč.

Pro školní rok 2021/2022 má program 12 schválených dodavatelů mléka s ročním limitem 322 Kč/1 žák. Ovoce a zeleninu dodává 16 společností, zde činí limit na osobu 282 Kč. V současné chvíli je k odběru mléka přihlášeno skoro 3 700 základních škol a v případě ovoce a zeleniny jsou jich bez mála 4 000.

„Projekt považujeme za užitečný. Děti se učí, že zařazovat pravidelně do jídelníčku ovoce a zeleninu je samozřejmostí. Nám coby ekoškole se líbí používání vratných přepravek, je to snadné a užitečné,“ nabídl svůj pohled na spolupráci ředitel českobudějovické ZŠ a ZUŠ Vltava Pravoslav Němeček.

Projekt mj. nabízí také doprovodná vzdělávací opatření v podobě ochutnávek, exkurzí nebo podpory aktivity na školních pozemcích.

Financování ze 2/3 zajištují národní zdroje, zbylé náklady pokryjí prostředky z Evropské unie.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder