Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Protikuřácký zákon jde do třetího čtení

Poslanecká sněmovna, která má na stole protikuřácký zákon dostala stanovisko ke 209 pozměňovacím návrhům od Zdravotního výboru. Výbor má za úkol projednávat jednotlivé návrhy zákonů mezi prvním a druhým čtením.
Protikuřácký zákon jde do třetího čtení

Přísný protikuřácký zákon v současných dnech projednávají výbory Poslanecké sněmovny. Sněmovní zdravotnický výbor vydal celkem 209 stanovisek s pozměňovacími návrhy pro protikuřácký zákon. Předložil například návrh s výčtem míst, kde by si mohl kuřák zapálit, například v otevřených stanech při koncertech pod širým nebem. Naopak podpory se nedočkalo zřizování kuřáren v restauracích.

Mezi dalšími doporučenými návrhy výboru je větší pravomoc obcím, která mohou zakázat kouření na venkovních akcích kam mají přístup děti. Pro čajovny kam zákazníci chodí kouřit vodní dýmku by mohli být v oddělených prostorách.

Protikuřácký zákon hlasitě odmítají malé obce, kde klientela není pro hospody veliká a může být pro ně až likvidační. Podle ankety mezi starosty obcí a městysů oslovených Českou justicí lidé raději nezačnou nic provozovat, jelikož nechtějí být obtěžováni státem.

Podle výborem odsouhlaseného návrhu by restaurace mohli ve svých zařízeních zřídit kuřárny a na letních zahrádkách bude kouření dál povoleno. Naopak elektronické cigarety se nebudou moci úžívat v divadlech, kinech, sportovních halách nebo restauracích. Výbor také odmítl návrh, aby se nekouřilo jen na místech kde se podává teplé jídlo. Zákaz kouření bude bez ohledu na to, zda se podává teplé či studené jídlo. Dalším zákazem, kde se výbor shodl by bylo zamezení kouření v autě, kde cestují děti. Zákaz kouření v okolí škol nadále zůstane.

Zákon je nyní připraven s vyjádřením zdravotnického výboru k závěrečnému třetímu čtení. Dlouho diskutovaný protikuřácký zákon budící rozporuplné vášně by měl platit s účinností od ledna 2017.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder