Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

První prognózy hovoří o nižší sklizni obilovin

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil první čísla v souvislosti s letošní sklizní základních obilovin. Vypadá to, že oproti loňskému roku si pohorší o 3,3 %. Otázkou zůstává, zda se slabší úroda odrazí na ceně pekárenských výrobků.
První prognózy hovoří o nižší sklizni obilovin

Dle prvotních informací by měla celková sklizeň základních obilovin činit 6,784 milionu tun, přičemž předpokládaný hektarový výnos v porovnání s rokem 2019 klesne o 2 %. „Zejména menší zemědělci jsou ve svých odhadech hektarových výnosů zatím opatrní, což může souviset s nedostatkem srážek z počátku jara či obavami z poškození porostů vlivem dalšího průběhu počasí,“ doplnil k dané problematice Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

V současnosti se na našich polích nejvíce pěstuje pšenice ozimá, která zaujímá třetinu veškeré osevní plochy. U této obiloviny se letos očekává propad cca o 6 %. Příčinou je snížení osevní plochy (pozn. zhruba o 5%) a zároveň nižší hektarový výnos. Pokles postihne také ječmen ozimý. V rámci meziročního srovnání si zřejmě mírně polepší pšenice jarní, ječmen jarní, žito, oves a tritikale (pozn. kříženec žita a pšenice). Oproti desetiletému průměru se odhad úrody základních obilovin pro rok 2020 dostává do záporné bilance a to o 2,5 %.

Podprůměrná sklizeň by mohla vést ke zdražování pekárenských výrobků. Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund, optimisticky upozornil na fakt, že prvotní spekulace mnohdy bývají oproti realitě pesimističtější.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder