Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Řepku na polích vystřídal mák

V loňském roce jste na polích viděli převážně žlutou barvu řepky, letos ji vystřídaly bílé makové sukénky. Není divu, neboť Česká republika je světovou velmocí v jeho pěstování.
Řepku na polích vystřídal mák

„Makových polí je letos více, a to o 12,5 procenta oproti loňsku. Díky nápadnému květenství jsou vidět,“ uvedl k této skutečnosti prezident Agrární komory Jan Doležal.

Ročně se u nás vypěstuje 26 tisíc tun této plodiny. Zhruba 85 % vyvážíme. Potravinářský mák má u nás vhodné podnebí a navíc i kulinární tradici. Mák je často spojován s drogami, ale ten tuzemský se šlechtil, aby obsahoval jen minimum morfinu a mohl se konzumovat.

Čechy nevystupují na špici pouze v roli hlavního producenta (pozn. druhé místo patří Turkům, ti ho však sami nejedí), nýbrž i v konzumaci. Ročně se u nás spořádá cca 430 g máku na osobu. „Pro lepší představu to znamená, že každý Čech sní za rok asi 25 buchet s makovou náplní,“ konkretizoval dané množství předseda spolku Český modrý mák Jaroslav Mikoláš.

Příležitost k dalšímu využití vidí zemědělci v oleji a rostlinném máku, které v současné době získávají oblibu zejména u lidí, kteří vyhledávají zdravou výživu a podporují lokální produkty. „Makový olej lze použít jako náhradu za olivový, má podobné vlastnosti. V čerstvých letních salátech je skvělý. V budoucnu bude mít větší slovo makové mléko, které si jednoduše připravíte macerací máku a jeho následným prolisováním. Je skvělým zdrojem vápníku, nejen pro vegany nebo osoby trpící potravinovými alergiemi či intolerancemi,“ vysvětlil Doležal. Olej lze využít také pro léčebné účely – vtíráním do pokožky ji učiníte vláčnou.

Mák navíc se řadí mezi takzvané superpotraviny. Několik soust přinese tělu velký užitek. „Výhody jsou především ve vysokém obsahu vápníku a vitaminu E, dále má značný podíl minerálních látek, jako je měď, zinek, hořčík a železo, a vitaminů B5, B3 a B1,“ vyjmenoval výhody mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „Evropská unie nyní posuzuje žádost o Chráněné zeměpisné označení pro Český modrý mák, čímž by se zařadil například k Budějovickému Budvaru a Pražské šunce,“ doplnil.

Příčinou, proč se naše pole z roku na rok o tolik proměnila, jsou především velmi slušné výkupní ceny. Sklizeň loňského roku se pohybovala okolo 90 Kč za kilogram a v zahraničí nacházela slušnou poptávku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder