Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Rok 2020 z pohledu potravinářské inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila souhrnnou zprávu o své činnosti v uplynulém roce. Vzhledem k podmínkám vyplývajících z nouzového stavu a pandemické situace, jež přinesly značný nárůst obratu e-shopů, se oproti minulosti výrazněji věnovala právě internetovému prodeji.
Rok 2020 z pohledu potravinářské inspekce

SZPI vykonala za rok 2020 celkem 56 781 kontrolních vstupů do provozoven potravinářských podniků, provozoven společného stravování, celních skladů a internetových obchodů, přičemž odhalila dohromady 2874 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků (pozn. z toho 2 503 inspektoři odebrali v maloobchodní síti, která patřila mezi nejfrekventovaněji sledované). Nejméně závadných zjištění se týkalo potravin z Evropské unie. Naopak vyšší procento nevyhovujících nálezů představovala produkce dovezená ze třetích zemí. Vezmeme-li v úvahu vyloženě potravinářský sortiment, nejčastěji se prohřešky objevily v masných a mléčných výrobcích a v čerstvé zelenině.

Shodně jako v předchozích letech se nejproblematičtějším typem provozoven stal segment společného stravování. Z 8 682 kontrol zjistila inspekce 1 995 přestupků. Při téměř každé čtvrté kontrole došlo k porušení právních předpisů, 30 % provozoven propadlo s ohledem na hygienické předpisy a ve 22 případech musela být provozovna okamžitě uzavřena.

Pracovníci SZPI uskutečnily celkem 1 054 kontrol zaměřených na internetový prodej potravin a to v 806 provozovnách (pozn. na konci roku 2020 SZPI registrovala 4 179 provozovatelů nabízejících potraviny skrze internet). Vzrostly počty kontrol potravin propagovaných na sociálních sítích či formou online bazarů. Nejvíce se inspektoři zajímali o doplňky stravy. V souvislosti s onemocněním COVID-19 se zaměřili mj. na klamavá tvrzení o údajných preventivních nebo přímo léčebných účincích těchto produktů. Díky tomu se jim podařilo odhalit celkem 87 klamavých nabídek.

SZPI ve své zprávě taktéž zmiňuje, že v roce 2020 pravomocně skončilo 2 436 správních řízení s provozovateli potravinářských podniků a celková výše uložených pokut se vyšplhala na 96 597 500 Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder