Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ruské embargo škodí českým ovocnářům

Ve velkém mizí ovocné sady v České republice. Ovocnáři tak reagují na ruské embargo a následně vyvolaný dumping ze strany levnějších producentů z jiných evropských států. Vztek, lítost a beznaděj pociťují čeští producenti a nedoufají ve zlepšení dané situace.
Ruské embargo škodí českým ovocnářům

V České republice minulý rok podle údajů Potravinářské komory České republiky ubylo více sadů ve srovnání s předchozími roky. Meziročně ubylo 1 700 hektarů ovocných sadů, což představuje téměř 10 % a jedná se o největší propad za posledních 20 let. Za poslední čtyři roky se totiž rozloha zmenšila o více jak 20 %.

Velkým problémem je likvidování starých sadů, které nejsou nahrazovány novými. Důvodem je také tlačení obchodních řetězců do stále nižších cen. Pěstitelé, aby obstáli jsou tak nuceni zvyšovat výnosy a intenzifikovat výrobu.

Podle vyjádření pěstitelů se už nevyplácí ani sběr již vyrostlé úrody. Ceny jablek se velmi rychle mění a mnohdy spadnou pod výrobní náklady. V loňském roce se jablko průměrně prodávalo za 1,3 koruny za kilogram a nikdo je nechtěl sbírat. Kilogram jablek by musel vycházet na 2 koruny, což je jeho nákladová hodnota. Do cen jablek se také musí promítnout náklady za údržbu sadů a jejich obnovu. To také odrazuje začínající podnikatelé.

V polovině roku 2014 přišel největší cenový propad, kdy se embargem na Rusko zakázal dovoz potravinářských výrobků z Evropské unie. Podle českých ovocnářů by tohle pro ně nebyl zase takový problém, jelikož byl se výpadek nahradil exportem do jiných zemí. České ovocnáře nejvíce trápí, že musí konkurovat štědřeji dotovaným zahraničním zemědělcům. Je tedy zřejmé, že kvůli levnějším potravinám ze zahraničí po ruském embargu musejí čelit podnákladovým cenám.

Zastavit propad českého ovocnářství by mohly programy podpory z fondů EU.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder