Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Salmonela v mražený kachnách z Polska

Státní veterinární správa (SVS) prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) získala informaci o zdravotně závadných mražených kachnách z Polska. Jejich prodej mj. probíhal i v tuzemské tržní síti.
Salmonela v mražený kachnách z Polska

 

Konkrétně se jedná o potravinu, která se u nás prodávala pod názvem: pekingská kachna mražená, datum minimální trvanlivosti značeném 31.8.2024, šarže: P-687. Jako výrobce vystupuje na etiketě firma DROP S.A ul. Al. Wojska Polskiego 1. Příjemcem zásilky v České republice (ČR) byla společnost HOPI s.r.o.

Slovinské dozorové orgány zjistily ve výše zmíněné šarži kachního masa přítomnost bakterie Salmonella Enteritidis. Následné šetření u polského výrobce ukázalo, že stejná šarže byla distribuována také do dalších zemí včetně ČR. Z kontroly příjemce v ČR vyplynulo, že zásilka putovala do Prahy do firmy Jakub Kubín, s.r.o. a do společnosti MART-IN s.r.o. sídlící v Neštědicích (pozn. Ústecký kraj).

Část zásilky (1138 kilogramů) se podařilo z našeho trhu stáhnout – ta bude následně neškodně odstraněna na náklady provozovatele. Dalších 1627 kilogramů bylo prodáno či spotřebováno konečnými spotřebiteli. Ti, kteří mají kachnu doma, by se měli vyvarovat její konzumaci. Vrátit ji mohou v místě prodeje.

Bakterie rodu Salmonella způsobují onemocnění salmonelózou, která se projevuje zejména střevními potížemi a nebezpečí tak hrozí především starším lidem, nemocným či malým dětem. Salmonely však zničí dostatečná teplená úprava potraviny.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder