Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Situace ohledně nákazy afrického moru prasat se zlepšila natolik, že po 15 měsících je opět umožněn volný pohyb v lesích a na polích ve Zlínském kraji

Státní veterinární správa z kraje týdne vydala nová mimořádná veterinární opatření, která ruší vymezení tzv. vysoce rizikové oblasti na Zlínsku. Dochází tak ke zrušení zákazu vstupu i ke změnám pravidel pro společný lov v dříve zamořené oblasti.
Situace ohledně nákazy afrického moru prasat se zlepšila natolik, že po 15 měsících je opět umožněn volný pohyb v lesích a na polích ve Zlínském kraji

„V souvislosti s pozitivním vývojem nákazové situace jsme se rozhodli pro ukončení zákazu vstupu do tak zvané vysoce rizikové oblasti. Zároveň se ruší i vymezení této zóny, ve které byly nalezeny nebo uloveny všechny pozitivní kusy prasat divokých,“ vysvětluje reakci na nález poslední pozitivní nákazy v dané oblasti datující se více než před sedmi měsíci ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Celkově se jedná plochu o výměře téměř 90 km².

Dalším pozitivem, zejména pro myslivce dané oblasti, je zrušení zákazu společného lovu veškeré zvěře. Momentálně se bude týkat pouze zvěře spárkaté. Jedná se tedy o první dva kroky, které značí vítězství při boji s touto chorobou v České republice.

Nákazu, jako takovou, se po dobu výskyt podařilo udržet na velmi malém prostoru a nedostala se do žádného chovu domácích prasat, což je vzhledem k situaci v Evropě jedinečný úspěch. Celkem byl vir afrického moru prasat potvrzen u 212 uhynulých divočáků a 18 odlovených kusů. Poslední pozitivní nálezy jsou z poloviny dubna letošního roku a i ty byly několik měsíců staré.

V budoucnu je třeba počítat s novelami veterinárních zákonů i zákonů spadající do působnosti Státních hmotných rezerv, které budou schopny reagovat na vývoj nákazové situace.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder