Skandál okolo pravosti italského prosciutta
Situací jsou rozhořčeni i spotřebitelé, kteří v marketech kupovali Parmskou šunku nebo šunku značky San Daniele, aniž by tušili, že se nejedná o originál. Prodávaná šunka byla vyrobena z prasat dánského plemene Duroc. K výrobě pravé italské sušené šunky však smí výrobci využít pouze určitá plemena (Large White, Landrance a italský Duroc), jež jsou v souladu s plemennou knihou, nebo jejich křížence. Prasata musí být narozena a chována v Itálii. Dodržením těchto zásad si šunka vyslouží ochrannou známku v podobě koruny a na trhu se prodává zhruba o 30% dráž. Dánské plemeno Duroc je geneticky odlišné, roste rychleji, má více masa a je libovější, což pro chovatelé i výrobce ve finále představuje snížení nákladů. Navíc obsahuje nižší množství podkožního tuku a chudší svalstvo dodává koncovému produktu odlišnou chuť.
Celou kauzu prošetřuje státní zastupitelství v Turíně. Zkonfiskováno bylo přes 300 tisíc kýt se sušenou italskou šunkou San Daniele a Parma, což tvoří přibližně 10 % z celkové domácí produkce. Vyšetřování prokázalo, že chovatelé prodali značkám San Daniele a Parma cca 220 tisíc kusů šunkových kýt v hodnotě 90 milionů eur. Policie vyšetřuje 140 chovných stanic, které jsou podezřelé, že se na podvodu podílely.
Oba výše zmiňovaní výrobce nyní čelí obvinění z podvodu, padělání, padělání ochranných známek a podvodu vůči Evropské unii.