Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

SZPI zadržela 3,5 tuny závadných kuliček

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zadržela zásilku sirupových želé kuliček, které se používají na výrobu oblíbeného nápoje bubble tea.
SZPI zadržela 3,5 tuny závadných kuliček

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem pro Středočeský kraj zadržela několika tunovou zásilku praskacích sirupových želé kuliček s příchutí na výrobu oblíbeného nápoje bubble tea. Zásilka o celkové hmotnosti 3 456 kg, obsahovala jedenáct příchutí želé kuliček, které měli dle informací na obalech napsanou u nás nepovolenou přídatnou látku konjak (E 425).

Přídatná látka konjak, může po konzumaci způsobit dle inspektorů zdravotní potíže. „Konzumace takovéto potraviny s obsaženým konjakem by mohla především dětskému spotřebiteli způsobit vážné zdravotní komplikace,“ uvedl v tiskové zprávě Radoslav Pospíchal ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

V Evropské unii je konjak jako přídatná látka do potravin povolena, ovšem výjimku tvoří právě želé.

Přídatná látka s označením E425 (konjaková guma a glukomannan) nalezne využití v potravinářském průmyslu jako zahušťovadlo. Konjak má také vlastnost, že ve vlhkém prostředí nabobtná, a proto se nesmí do želé cukrovinek používat.


Inspekce ihned učinila opatření zabraňující vstupu zásilky na vnitřní trh a spotřebitelé se díky tomu s nevyhovujícím zbožím nesetkají.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder