Těžký rok pro palírny, jen v lednu jich 20 ukončilo provoz
Unie očekává, že provoz během letošního roku neotevře 20 až 30 % z doposud fungujících palíren. „Aktuálně v ČR neexistuje pěstitelská palírna, která by nezvažovala ukončení činnosti,“ prohlásil tajemník unie Jakub Gottwald.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného se v Čechách tento rok vlivem silných mrazů namísto 138 tisíc tun ovoce sklidí pouze zhruba 30,3 tisíce tun. Díky tomu palírny přijdou o cca 80 % příjmů.
Zhruba 5 % palíren ukončilo činnost již v lednu 2024. „Ekonomicky jim to přestalo dávat smysl. Jejich zákazníci přešli do černého trhu. Buď sami pálit začali nebo využívají služeb jiných černých paličů," uvedl Gottwald. Ten mj. kritizuje nerovnost trhu s alkoholem. „Budu-li chtít využít dotační program na podporu malého podniku na realizaci video kampaně a tím podnikem bude palírna, není to možné. Kdyby šlo o pivovar či vinařství, už by padla první klapka," vysvětluje na příkladu konkrétní situace.
Šumivé víno je v České republice zdaněno spotřební daní, která činí 23,40 Kč za 1 litr. U ostatních alkoholických nápojů (pozn. od piva, přes ovocné destiláty, až po běžný líh) je daň vyšší. Navíc růst spotřební daně na lihoviny je naplánovaný až do roku 2026, tento rok se prozatím zvedla o 10 %.
Letošní zvýšení spotřební daně pak některé palírny už do cen promítly, nicméně unie dodala, že lze téměř jistě očekávat další navýšení kvůli slabé sklizni ovoce. „Míra zdražení se teď ještě nedá odhadnout. Uvidí se až podle toho, jaká bude cena a dostupnost ovoce," řekl Gottwald.
Ovocnářská unie hovoří o tom, že mrazy způsobily škody na úrodě přesahující 1 miliardu Kč. Vláda chce pomoci pěstitelům, jejichž produkce byla letos poškozena, a uvolnit peníze ze státního rozpočtu. S podobnou náhradou pro zpracovatele však ministr Výborný nepočítá.