Třídění gastroodpadu
V prosinci 2019 se do vybraných bytových domů na Praze 5, 6 a 7 rozmístilo celkem 75 popelnic na gastroodpad (pozn. živočišný odpad, kuchyňské zbytky, prošlé potraviny v původních obalech atp.). Od té doby se podařilo vytřídit dohromady 70 tun tohoto odpadu. Bohužel se ukázalo, že 80 % z něj tvoří zbytky ovoce a zeleniny, které však primárně patří do hnědých popelnic na bioodpad. Pilotní program proto bude ukončen. Město se teď zaměří spíše na rozšíření sběru rostlinného bioodpadu a od ledna 2022 na něj nabídne popelnice zdarma, sdělila specialistka odpadového hospodářství z pražského magistrátu Petra Strouhalová.
Naopak projektu se daří v Teplicích, kde třídění kuchyňského odpadu začalo v dubnu letošního roku, a to v rámci 350 domácností. „Popelnice svážíme jednou týdně, celkem už jsme vytřídili sedm tun tohoto odpadu. Kvalita vytříděného odpadu je velmi dobrá a nemáme zkušenost, že by docházelo k jeho znečišťování. V jarních měsících následujícího roku plánujeme rozšíření, kdy by mělo být zapojeno dalších zhruba 700 domácností ve vytipovaných panelových objektech,“ uvedla Eva Pavlíková z místního odboru životního prostředí.
Letos v květnu, vlivem nárůstu kuchyňských zbytků končících ve směsném odpadu (pozn. v přechozím roce), rozmístil na svém území 40 speciálních popelnic také Šumperk. Doposud se podařilo posbírat 12 tun gastroodpadu. Ten zamířil do bioplynové stanice v nedalekém Rapotíně, kde jej proměnili na elektřinu, teplo a biometan.
Dalším městem, jež zvažuje tento typ třídění, je Hradec Králové. „Bude se to vyvíjet dle rozhodnutí orgánů městské rady a zastupitelstva. Pokud jej schválí, mohl by být tento projekt spuštěn na podzim letošního roku,“ sdělila mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.