Tuzemák získal výjimku na používání rumového aroma na dalších pět let
Tuzemák získal výjimku na používání rumového aroma na dalších pět let
Stálý výbor Evropská komise pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva udělil České republice a Slovensku výjimku ve využívání rumového éteru při výrobě alkoholického nápoje „tuzemáku“ platnou pro následujících pět let.
V roce 2012 bylo nastaveno přechodné období, během nějž měli veškeří výrobci rumové aroma nahradit. Lhůta oficiálně končí 22. dubna 2018. Evropský úřad pro bezpečnost potravin zjistil, že rumový éter, který se využívá při výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů, pekařských výrobků či cukrovinek, obsahuje furan, jež může mít karcinogenní účinky. Tuzemák je u nás nejoblíbenější lihovinou, každá čtvrtá prodaná láhev je tzv. tuzemský rum, a vyrábí se z potravinářského lihu s přidáním právě rumového aromatu, který mu dodává typickou chuť a vůni, zejména při zahřátí. V ostatních potravinách lze éter nahradit obdobnými aromaty, aniž by to mělo vliv na chuť.
Potravinářská komora České republiky zdravotní rizika při výrobě alkoholického nápoje zpochybnila, neboť obsah v podobě 30 mikrogramů na litr alkoholu je nevýrazný, a verdikt o jeho zákazu napadla a označila za „nekompetentní“. Ministr zemědělství (v demisi) Jiří Milek uvádí: „Naši zástupci při vyjednávání s Evropskou komisí o dalším možném používání rumového aroma v lihovinách argumentovali doložením tradice výroby v těchto nápojích. Proti výjimce byla Francie a Dánsko, Rakousko se zdrželo hlasování, ostatní členské státy a komise ji odsouhlasily.“
Zdroje informací
- Novinky - Tuzemák zatím aroma měnit nemusí. Česko dostalo od Bruselu pětiletou výjimku [17.4.2018]
- CTT24 - Tuzemák zůstane dalších pět let stejný. Česko získalo na rakovinotvorný rumový éter výjimku [17.4.2018]
- Aktuálně - Nemusíme vymýšlet náhražky, vítají likérky rozhodnutí o tuzemáku. Škodlivost prý nikdo neprokázal [17.4.2018]