V Česku po deseti letech potvrzen případ ptačí chřipky

Zprávy o výskytu ptačí chřipky hlásily na svém území okolní státy již v listopadu. Nyní jsou první případy hlášeny i v České republice, což také potvrdila mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Nákaza se objevila ve dvou malochovech drůbeže v Jihomoravském kraji, konkrétně v Moravském Krumlově a Ivančicích. Zdrojem nákazy je s největší pravděpodobností ptactvo, které se vyskytuje ve volně v přírodě. Potvrzená nákaza byla hlášená totiž také u volně žijících labutí v tom samém kraji.
Jako opatření bylo okamžitě přijato Státní veterinární správou (SVS) v souladu s platnou legislativou opatření k zamezení dalšího šíření ptačí chřipky. Ministr zemědělství Marian Jurečka na tiskové konferenci pronesl, že by chovatelé měli zabránit kontaktu domácí drůbeže s volně žijícím ptactvem, jako preventivní opatření.
„V případě výskytu nákazy je základním opatřením utracení ptáků v ohnisku a zabránění dalšího šíření prostřednictvím kontaminované podestýlky, krmiva, hnoje apod. Živočišné produkty z ohniska jsou neškodně likvidovány a z vymezených uzavřených pásem mohou být na trh produkty uvolněny až po prohlídce úředním veterinárním lékařem,“ na toto téma dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Viry ptačí chřipky se vyskytují u ptactva, které žijí volně v přírodě. Jedná se o nebezpečnou virovou nákazu vodní drůbeže, holubů, exotických ptáků, kura domácího, krůt, pernaté zvěře a volně žijícího ptactva. K přenosu dochází především trusem, k nákaze pak stačí pozření krmiva nebo vody kontaminované trusem nemocných ptáků ptačí chřipkou.
Přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán, současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky.