Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Varování před mraženými jahodami z Icelandu

Dvě šarže mražených jahod distribuovaných firmou Czech Frost do prodejen Iceland Czech označili hygienici jako nebezpečné pro zdraví obyvatel. Mohou způsobit žloutenku typu A.
Varování před mraženými jahodami z Icelandu

Jedná se o hluboce zmrazené jahody balené po 1 kg v plastové folii pod obchodní značkou náš statek nebo EVEREST, šarže 31. srpna 2021 a 27. února 2022. V rámci předběžného opatření nesmí Iceland dále tyto jahody nabízet k prodeji. Lidé, kteří již dané zboží vlastní, jej mohou vrátit prodejci.

Při šetření osob, které onemocněly virovou hepatitidou typu A, nalezli pražští hygienici úzkou souvislost mezi konzumací výše zmíněné potraviny a vznikem nemoci. Příznaky se objeví za dva až sedm týdnů od nákazy.

Žloutenka typu A (pozn. často označována jako „nemoc špinavých rukou“) postihuje játra a mezi její počáteční symptomy patří teplota, nevolnost, únava, nechutenství, pocity bolesti pod pravým žeberním obloukem, pobolívání břicha a celková slabost. V další fází se potíže zhoršují a přijde typický ukazatel v podobě zežloutnutí kůže a očí, tmavší moč, světlá stolice a abnormální únava.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder