Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Ve školách se nebude moci prodávat limonáda a bagety. Měla by to zakázat vyhláška

Novela školského zákona, kterou schválili poslanci učiní přítrž nezdravým potravinám ve školních automatech. Distributoři se shodují, že novela přivodí mnoha firmám problémy a děti zdravé potraviny nechtějí. Školy se zase obávají, že se nedohodnou s dodavateli, což povede ke snížení příjmu peněz.
Ve školách se nebude moci prodávat limonáda a bagety. Měla by to zakázat vyhláška

Konec bagetám se smaženým kuřetem a majonézou, čokoládovým tyčinkám, limonádám i kávě. Zákaz prodeje by se měl také týkat přeslazených potravin, potravin s náhražkou cukru a jídla se smaženými tuky. Ministerstvo školství to navrhlo v nové vyhlášce, která měla začít platit od září minulého roku.

Na jedné straně se radují výživoví poradci, na druhé straně se mnohé školy obávají o zdroj příjmů, protože z umístěných automatů mají desítky tisíc ročně. Neznamená to, že mají ze škol zcela zmizet automaty, bagety jen nebudou plné kečupu, majonéz a smažených věcí, nahradí je například sýr či zelenina. Podle ředitele odboru ministerstva školství pro styk s veřejností Ondřeje Macury není úmyslem poškodit distributory a zlikvidovat jejich prodejní automaty ve školách.

Děti o zdravější alternativy potravin nebudou mít zájem, shodují se ve velkém distributoři. Ani školy k přechodu dětí na zdravé stravování z automatů nevidí optimistické vyhlídky. Děti si prý za kapesné od rodičů koupí sladkosti a cukrovinky ve vedlejším obchodě.

Vládní předloha měla podle plánu vejít v platnost od září minulého roku. Podle vyjádření vedoucí tiskového oddělení školství Jitky Ježkové Zmiňovaná vyhláška v září v platnost nevstoupila, neboť probíhá uvnitř ministerstva na úrovni náměstků diskuze. Dále jí ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Vyhláška zakazuje ve školách prodej potravin, které jsou v „rozporu s výživovými požadavky“. Zákaz se týká i reklamy na tyto potraviny.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder