Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vejce zdražují, na vině je „kauza fipronil“

V Evropě se kvůli fipronilu snížil stav nosnic a produkce. Od tohoto faktu se také odvíjí produkce vajec a tato fakta zasáhnou i Českou republiku
Vejce zdražují, na vině je „kauza fipronil“

Podle údajů Českého statistického úřadu je cena současná cena jednoho kusu 3,6 Kč. Od počátku roku cena stoupla o 20 haléřů. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie paní Gabriely Dlouhé může cena vzrůst až na 5 Kč za kus a to obzvlášť před Vánocemi. „Cena vajec v Evropě jde výrazně nahoru a dá se tedy předpokládat, že v České republice bude také vyšší. V Evropě se kvůli fipronilu snížil stav nosnic a produkce, od čehož se odvíjí právě cena. Samozřejmě toho využívají hlavně obchodní řetězce. Dosud byla v Česku výroba na úrovni rentability a postupně se dostává na výrobní náklady,“ podotýká Dlouhá.

Že je vyvíjen tlak na cenu potvrzuje následným prohlášením i ministerstvo zemědělství: „Aktuální zprávy, které má ministerstvo k dispozici, potvrzují určité omezení nabídky vajec na evropském trhu. Takové omezení vede skutečně k tlaku na růst cen. Objem snížení celoevropské nabídky dosud nebyl kvantifikován a nelze tak vyčíslit ani vazbu zvýšení cen na opatření plynoucí z fipronilové kauzy.“

Český republika se k problematice postavila čelem a od září rozšířila povinné kontroly vajec a výrobků z nich na fipronil ze všech států Evropské unie. Přičemž pokuta za nedodržení nové povinnosti činí až 2 miliony korun.

Kauza jako taková se datuje od srpna. Nákaza se projevila na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu. Fipronil je insekticid proti blechám, vším a klíšťatům a v EU je zakázáno podávat jej zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

S výrazným zdražováním se potýká také Německo a Polsko.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder