Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vepřové maso dovážené do České republiky ze států s potvrzeným výskytem afrického moru prasat bude před vpuštěním na tuzemský trh podléhat vyšetření

Jak jsme již avizovali, Státní veterinární správa o této možnosti jednala s Ministerstvem zemědělství a to vzhledem ke stále se zhoršující nákazové situaci v Evropě. Rozhodnutí padlo rychle. Veškeré dodávky vepřového masa a produktů z něj, nedošlo-li k dostatečné tepelné úpravě, včetně masa z divokých prasat, ze zemí, kde se vyskytla nákaza afrického moru prasat, budou od 2. října letošního roku muset být před uvedením na český trh vyšetřena na přítomnost DNA viru této choroby.
Vepřové maso dovážené do České republiky ze států s potvrzeným výskytem afrického moru prasat bude před vpuštěním na tuzemský trh podléhat vyšetření

Informace ohledně tohoto mimořádného veterinárního opatření bude k nalezení od 1. října 2018 na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR. Povinnost se dotkne všech tuzemských příjemců, kteří dovážejí výše zmíněné produkty z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska či Rumunska. Podle průzkumu Státní veterinární správy se k nám v současné době z těchto zemí dostane měsíčně zhruba 3000 zásilek o celkové hmotnosti okolo 4000 tun. Právě tyto zásilky budou muset být povinně testovány na přítomnost DNA viru afrického moru prasat v akreditované laboratoři (Jihlava, Praha, Olomouc). Cena vyšetření činí 1100 Kč a neměla by tedy nějak výrazně ovlivnit náklady odběratelů. Výsledky by pak měly být známy do 24h od přijetí vzorku. Vzor objednávky laboratorního vyšetření je volně ke stažení na internetových stránkách Státní veterinární správy v podsekci „Potraviny a africký mor prasat“. Pokud vzorek nevyhoví, musí tuto skutečnost příjemce bez odkladu ohlásit Státní veterinární správě.

„Vzhledem k vývoji nákazové situace v Evropě je potřeba ochránit domácí chovy prasat a trh s vysokými standardy pro spotřebitele před možným zavlečením nákazy. Proto jsme se rozhodli podmínit vstup potenciálně nebezpečných potravin z rizikových zemí povinným vyšetřením na virus AMP. Boj s nákazou nás stál hodně peněz a je za ním řada omezujících opatření, proto nechceme riskovat další zavlečení choroby na naše území,“ vysvětluje nařízení ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

Nedodržení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může vést k pokutě ve výši až 2 miliony Kč.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder