Vláda schválila zálohování PET lahví a plechovek
Zálohování má přinést vyšší míru recyklace a současně omezit množství odpadu v přírodě. V platnost by mělo vstoupit od roku 2026.
Zálohování budou podléhat nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry, alkoholické nápoje do 15 % alkoholu v plastových lahvích, nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 až 1 litr a nápoje s obsahem do 15 % alkoholu v plechovkách. Výjimku mají mléko a mléčné výrobky, pro něž zálohy platit nebudou. Dle Ministerstva životního prostředí (MŽP) by každý rok mohlo systém projít cca 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.
Lahve a plechovky budou povinně vybírat prodejny s rozlohou nad 50 m2, veškeré čerpací stanice a on-line prodejci. Vznikne tak více než 11 tisíc povinných míst. V obcích s více jak 300 obyvateli, kde nebude povinné či dobrovolné místo odběru, jej bude muset zřídit provozovatel systému.
Údaje MŽP dokládají, že ročně se na trh dostane asi 18 miliard kusů PET lahví a 8 miliard plechovek. Každá 5. PET lahev a dokonce 3 ze 4 plechovek skončí mimo tříděný odpad. Ministerstvo se domnívá, že zálohový systém značně zlepší kvalitu recyklace a pomůže k efektivnějšímu využití těchto recyklovaných materiálů.
Novela rozpoutala debatu mezi zainteresovanými stranami – od ministerstev, přes podnikatelské svazy, až po zástupce krajů. V meziresortním připomínkovém řízení se sešlo více než 700 připomínek. Vyjma technických věcí se mnohé týkaly samotného principu zálohování.
Ministerstvo průmyslu a několik krajů například vyjádřily obavy o ekonomické dopady pro podnikatele a obce. Odpůrci tvrdí, že zavedení povinného zálohového systému navýší náklady a zkomplikuje stávající systém třídění odpadu. Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina zase upozornil, že vláda nedbala doporučení řady profesních svazů a odborníků. „Zelenou dostal návrh, který jednoznačně a zbytečně zkomplikuje život zákazníkům i obchodníkům. Je naprosto absurdní, abychom kvůli aktuálně nevybrané jedné lahvi z deseti vytvářeli takto drahý a neefektivní systém a zákazníky nutili skladovat a nosit do obchodů odpadky," uvedl.
Naopak manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování Krystýna Havligerová považuje systém záloh za jedinou cestu k cirkularitě nápojových obalů. „Je klíčem k tomu, aby z lahve vznikla lahev a z plechovky nová plechovka. Zabráníme tím plýtvání přírodními zdroji, až o 95 % snížíme spotřebu energie a o 80 % uhlíkovou stopu těchto obalů. Posílíme tím naši materiálovou bezpečnost a jak ukazuje evropská zkušenost, zbavíme se také volně pohozených nápojových obalů v přírodě i na veřejných prostranstvích obcí a měst," prohlásila.