Výroba i spotřeba piva loni klesla
Loni na tuzemský trh dodaly pivovary 14,8 milionu hektolitrů piva, o 762 tisíc hektolitrů méně ve srovnání s rokem 2020. Čtvrtina z výše uvedeného množství se prodala v restauracích a hospodách.
V předcovidovém roce 2019 se vyrobilo 21,6 milionu hektolitrů piva, objem výroby pivovarů byl tedy loni nižší o 2 miliony hektolitrů. „Za dva roky covidu už každý obyvatel vypil o 30 půllitrů méně a se 129 litry jsme se dostali na historicky páté nejnižší číslo. Celkovou tuzemskou spotřebu ovlivnily hlavně dlouhotrvající protiepidemická opatření, omezování gastronomických provozů a turismu," prohlásil předseda Českého svazu pivovarů František Šámal.
S 55 % z celkové produkce si prvenství v oblíbenosti drží ležák, jedenácti- až dvanáctistupňové spodně kvašené pivo. Podíl výčepního piva byl necelých 41 % a zbytek připadá na kategorii ostatních piv.
Nealkoholických piv a tzv. beer mixů se loni vyrobilo skoro 1,5 milionu hektolitrů, meziročně o 2 % méně.
V roce 2021 došlo k navýšení vývozu piva o 236 tisíc hektolitrů a to na 5,2 milionu hektolitrů, což představuje téměř 27 % z celkové produkce českých pivovarů. Nejčastějšími odběrateli jsou země EU. 2,7 milionu hektolitrů se vyvezlo do zemí, jež s námi sousedí.
Úspěšný rok za sebou mají sladovny. Vyrobili 518 tisíc tun sladu, meziročně o 6,7 % více. Do zahraničí putovalo 45 % produkce, především do Německa a Polska. Velmi se dařilo také chmelu, jehož produkce se oproti roku 2020 zvýšila o 40 % (pozn. na 8306 tun).
Vzhledem k růstu vstupních nákladů či nedostatku surovin souvisejícím především s rostoucí inflací a válkou na Ukrajině se předseda svazu Šámal obává, že pivovary čekají těžké časy. "Tato situace zasáhne všechny pivovary, bez ohledu na jejich velikost. Budeme potřebovat spolupracovat s vládou i dalšími, abychom udrželi konkurenceschopnost jednoho z nejtradičnějších oborů u nás," uvedl.