Vzniká nová metodika v souvislostí s problematikou dvojí kvality potravin

Schvalování nového seznamu nelegálních praktik Evropskou komisí má proběhnout v dubnu letošního roku. Právě na tomto setkání by chtěla Věra Jourová předložit žádost, aby jednou z položek bylo i to, když v obdobných baleních jsou prodávány potraviny s odlišnou kvalitou. Současně chce představit i metodiku pro dozorové orgány ohledně kontrol v unii. Další neméně podstatný bod, který plánuje eurokomisařka prosadit je právo spotřebitelů se proti takovému jednání ze stran výrobců bránit a to formou hromadných žalob. „Myslíme zcela vážně, že vymýtíme dvojí kvalitu potravin ze společného evropského trhu“, uvedla. Prezident Potravinářské komory České republiky Miroslav Toman všechny návrhy v této oblasti plně podporuje.
Už nyní se proti dvojí kvalitě potravin postavily např. obchodní řetězce Kaufland a Globus. Ty se zavázaly, že v jejich obchodech v různých zemích bude kvalita tatáž. Řetězec Globus České tiskové kanceláři oznámil, že označení privátních značek v České republice ponesou jen produkty, které jsou totožné s německými. Celkovou proměnu sortimentu by měl dokončit v červnu. Mluvčí Globusu Pavla Hobíková říká: „Produkty dodavatelů, které nesou označení privátních značek Globusu, podléhají ještě zevrubnějšímu drobnohledu, než je běžné. Počet kontrol i náklady na testování a celkový dohled nad kvalitou výrobků řetězec zdvojnásobil“.
Výrobci jsou v opozici a argumentují především odlišnými chuťovými preferencemi jednotlivých států. Podle Jourové to nelze jednoznačně prokázat, nicméně zároveň připouští, že jestli výrobce doloží, že provedl rozsáhlé testování chuťových preferencí, bude moci mít i nadále rozdílné složení.