Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Vzniká nová metodika v souvislostí s problematikou dvojí kvality potravin

Na tiskové konferenci eurokomisařka Věra Jourová oznámila, že ve spolupráci se zástupci dalších patnácti členských států Evropské unie pracují na novém postupu, jak řešit různou kvalitu potravin v podobných obalech. Jednou z ústředních myšlenek je zařazení takového chování výrobců na seznam nekalých obchodních praktik.
Vzniká nová metodika v souvislostí s problematikou dvojí kvality potravin

Schvalování nového seznamu nelegálních praktik Evropskou komisí má proběhnout v dubnu letošního roku. Právě na tomto setkání by chtěla Věra Jourová předložit žádost, aby jednou z položek bylo i to, když v obdobných baleních jsou prodávány potraviny s odlišnou kvalitou. Současně chce představit i metodiku pro dozorové orgány ohledně kontrol v unii. Další neméně podstatný bod, který plánuje eurokomisařka prosadit je právo spotřebitelů se proti takovému jednání ze stran výrobců bránit a to formou hromadných žalob. „Myslíme zcela vážně, že vymýtíme dvojí kvalitu potravin ze společného evropského trhu“, uvedla. Prezident Potravinářské komory České republiky Miroslav Toman všechny návrhy v této oblasti plně podporuje.

Už nyní se proti dvojí kvalitě potravin postavily např. obchodní řetězce Kaufland a Globus. Ty se zavázaly, že v jejich obchodech v různých zemích bude kvalita tatáž. Řetězec Globus České tiskové kanceláři oznámil, že označení privátních značek v České republice ponesou jen produkty, které jsou totožné s německými. Celkovou proměnu sortimentu by měl dokončit v červnu. Mluvčí Globusu Pavla Hobíková říká: „Produkty dodavatelů, které nesou označení privátních značek Globusu, podléhají ještě zevrubnějšímu drobnohledu, než je běžné. Počet kontrol i náklady na testování a celkový dohled nad kvalitou výrobků řetězec zdvojnásobil“.

Výrobci jsou v opozici a argumentují především odlišnými chuťovými preferencemi jednotlivých států. Podle Jourové to nelze jednoznačně prokázat, nicméně zároveň připouští, že jestli výrobce doloží, že provedl rozsáhlé testování chuťových preferencí, bude moci mít i nadále rozdílné složení.

 

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder