Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Z tržní sítě musí pryč med obsahující nepovolené léčivo

Státní veterinární správa (SVS) přikázala obchodnímu řetězci Globus stáhnout z prodeje med slovenského distributora. Analýza provedená v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) v něm zjistila rezidua nepovoleného léčiva dapsonu.
Z tržní sítě musí pryč med obsahující nepovolené léčivo

Konkrétně se jedná o 60 kusů výrobku Landis, med květový a medovicový o hmotnosti á 400g, šarže NR PARTII 1, minimální trvanlivost 09/2022. Jako distributor je uvedena firma Alfa-R, s.r.o., Slovenská republika, země původu: Směs medů z EU a mimo EU.

Inspektoři vzorky odebrali ve skladu výše zmiňovaného řetězce ve Středočeském kraji na základě informací z testu, jež vyšel na začátku prosince v deníku Blesk. Ten jej nechal pro své vlastní účely vyšetřit v německé akreditované laboratoři, která přítomnost dapsonu odhalila. Výsledky úředních vzorků z ÚSKVBL tuto skutečnost potvrdily. Zákaz užívání dapsonu platí v Evropské unii pro všechna potravinová zvířata. Přípravky s touto účinnou látkou jsou schváleny pouze pro užití v humánní medicíně, zejména při léčbě lepry a jiných onemocnění.

Už při zahájení kontroly, dne 6. 12. 2019, SVS pozastavila distribuci potencionálně nevyhovujícího medu. Nyní, když se podezření potvrdilo, nařídila jeho stažení a následnou likvidaci. O svém nálezu také podala zprávu slovenským dozorovým orgánům. Lidé, kteří mají zmíněný med doma, ho mohou vrátit v místě prodeje. V České republice jde o první případ výskytu reziduí tohoto léčiva v potravinách.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder