Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákaz prodeje sušeného ovoce goji z Číny

Při kontrole na přítomnost pesticidů v potravinách Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila 9 715 kg sušeného ovoce goji původem z Číny, kde laboratorní testy prokázaly kontaminaci Carbofurany.
Zákaz prodeje sušeného ovoce goji z Číny

Kvůli obsahu zakázané chemického prostředku na hubení škůdců a škodlivých organismů zvaného Carbofuran Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej téměř 10 tun sušeného ovoce z Číny.

Při kontrole na přítomnost pesticidů v potravinách Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila 9 715 kg sušeného ovoce goji, jinak známé také pod názvem kustovnice čínská, z Číny, u nichž laboratorní testy prokázaly kontaminaci Carbofurany, jejichž užívání je v rámci EU pro nežádoucí účinky zakázané již od roku 2008.
Testovací vzorky byly odebrány v provozovně společnosti Diana Company s.r.o., Rumunská 8, 120 00 Praha 2. Ta je zároveň i dovozcem této potraviny do České republiky. Kontaminace se týká následujících šarží:
GOJI GRADE A, sušené ovoce jednodruhové, datum min.trvanlivosti 30. března 2019, číslo šarže: PFT17023, GOJI GRADE B, sušené ovoce jednodruhové, datum min.trvanlivosti 30.dubna 2018, číslo šarže: NH20170301 a GOJI GRADE B, sušené ovoce jednodruhové, datum min.trvalivosti 30. března 2019, číslo šarže: PFT17023.

V souvislosti s tímto zjištěním Státní zemědělská a potravinářská inspekce dala za úkol společnosti Diana Company s.r.o. informovat spotřebitele a stáhnout dané šarže z trhu od svých odběratelů – u potraviny GOJI GRADE A se jedná o cca 150 odběratelů a u GOJI GRADE B cca 10 odběratelů. Dále nařídila provádět vlastní šetření u dalších vybraných šarží potraviny.

S dovozcem bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty. V červenci letošního roku byl u tohoto samého dovozce stejný problém a muselo být staženo cca 7 tun kustovnice čínské.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder