Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Zákon o elektronické evidenci tržeb podepsal prezident Zeman

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informoval o tom, že prezident Miloš Zeman podepsal dva zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb (EET).
Zákon o elektronické evidenci tržeb podepsal prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman podepsal dva zákony o elektronické evidenci tržeb (EET). Vláda si od toho slibuje omezení daňových úniků, omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Odhaduje se, že do státní pokladny přinese až 18 miliard korun. Pravicová opozice se zavedením nesouhlasí, podle ní elektronická evidence tržeb zlikviduje řadu drobných živnostníků a označuje ho za šikanu drobných podnikatelů.

Jakmile norma vyjde ve Sbírce zákonů, bude platit sedmiměsíční lhůta, během té doby bude systém vytvořen a testován. Pilotní provoz bude spuštěn měsíc před nabytím účinnosti zákona. V tomto mezičase si budou moci podnikatelé vyzkoušet systém jeho fungování.

Zákon se bude v první fázi týkat pouze hotelů, restaurací a stánků s občerstvením či zmrzlinou, jelikož spadají pod stravovací služby. V další vlně po třech měsících se rozšíří na velkoobchod a maloobchod. Poté mají být po 15 měsících evidovány všechny tržby mimo řemeslníky, ti se pod EET dostanou nakonec ve čtvrté fázi, který bude spuštěn po 18 měsících. Vybraná řemesla budou mít povinnost evidovat své tržby a výrobní činnosti tedy až na úplný závěr.

Součástí podepsaných zákonů je novela, která počítá se snížením DPH pro stravovací služby z původních 21 procent na 15 procent s výjimkou podávání alkoholu.

Podnikatelé budou muset poslat finanční údaje o tržbě nejpozději při zaplacení zboží nebo služby a vystaví zákazníkovi účtenku.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder