Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Značení cen v haléřích není protiprávní, staví se za obchodníky ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) se rozhodla zareagovat na dotazy veřejnosti ohledně uvádění cen v halířích. Potvrdila, že tento způsob prezentace cen není v rozporu s platnou legislativou.
Značení cen v haléřích není protiprávní, staví se za obchodníky ČOI

Vychází při tom ze zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, který definuje, že oficiální měnou České republiky je česká koruna, rozdělená na sto haléřů. A přestože haléřové mince už v současné době v oběhu nenajdeme, jejich užití v cenách je i nadále možné. Proto je uvádění cen v haléřích dle ČOI plně v souladu s právními předpisy.

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v § 3 odst. 1 písm. c) pak určuje pravidla pro zaokrouhlování konečný částek v případě platby v hotovosti. „Při konečném účtování prodávaných výrobků a poskytovaných služeb v hotovosti se celková částka zaokrouhluje vždy k nejbližší platné nominální hodnotě zákonných peněz v oběhu,“ stojí v tiskové zprávě ČOI.

Pozor, nelze opomenout skutečnost, že zaokrouhlovat je možné pouze při platbě v hotovosti. U bezhotovostních plateb prodávající výslednou sumu zaokrouhlit nesmí.

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder