Nezávislý informační portál o bezpečnosti a kvalitě potravin
Novinka - iQSL nyní i jako aplikace zdarma do Vašeho telefonu Stáhnout na Google Play Stáhnout na AppStore

Češi se stravují nejhůře v rámci celé EU, ukázal průzkum

Velký srovnávací průzkum, jež iniciovala Evropská unie, se uskutečnil v celkem 11 evropských zemích. Výsledky ukazují, že Češi si v restauracích vybírají tučnější jídla mnohem častěji než lidé v ostatních evropských zemích.
Češi se stravují nejhůře v rámci celé EU, ukázal průzkum

Jako hlavní příčinu lze označit skutečnost, že zdravější pokrmy vyjdou v tuzemských restauracích dráže než ty klasické. Jinde je tento druh stravy cenově dostupnější.

Lehká a dobře stravitelná jídla (např. ryby, saláty atp.) u nás preferuje pouze 23 % lidí, evropský průměr přitom činí 56 %. Nejvíce zdravé stravě holdují Řekové, Belgičané a Italové.

Nižší popularitu vyvážených pokrmů u nás potvrzuje fakt, že nabídku zdravých jídel očekává 42 % strávníků, což značně pokulhává za průměrem 74 % v rámci Evropy. Více se o zdravé stravování zajímají obyvatelé původních členských zemí EU než nováčci. Větší oblibě se těší na jihu Evropy než v severněji umístěných zemích. Nejčastěji ji v restauracích požadují Portugalci, Řekové a Španělé.

Skoro tři čtvrtiny restaurací na území České republiky (pozn. 73 %) uvádí, že příprava lehkých jídel se prodraží, což se ve výsledku odráží v jejich vyšší ceně. Z pohledu restauratérů je tedy cena to, co jim brání, aby se více a trvale prosadila do stálých jídelních lístků. V tomto ukazateli naopak v evropském průměru vyčníváme – k vyšším cenám zdravých pokrmů se hlásí jen polovina respondentů, tedy provozovatelů stravovacích zařízení.

Na nejhorší umístění v žebříčku zdravého stravování si Česko sáhlo v průběhu koronakrize. Zlepšení, v porovnání s před-covidovou dobou, nyní hlásí 15 % Čechů, evropský průměr deklaruje 22 % dotázaných.

Pomalejší tempo růstu zdravého stravování v restauracích, oproti zbytku Evropy, ovlivňuje řada faktorů. Restaurace během lockdownu omezily nabídku a věnovali se spíše vaření klasických „hotovek“. „Lidé si navykli v covidové době připravovat zdravější jídla doma a nosit si je s sebou do práce v krabičkách. Tento trend přetrval až do současnosti, a ještě je v poslední době podpořen zvyšováním cen jídel v restauracích, obzvláště těch, která spadají do kategorie zdravějších,“ přišla s dalším důvodem členka vedení společnosti Edenred zodpovědná za korporátní vztahy Aneta Martišková. Toto tvrzení v podstatě potvrzuje také expertka na zdravou výživu ze společnosti STOP – Stop obezitě, která uvedla: „Ti, co stravu více řeší a chtějí jíst zdravěji, si spíše uvaří doma a do restaurace tolik nechodí. Kdo jde do stravovacího zařízení, ten tam očekává klasiku: česká jídla jako knedlíky, omáčky, smažený sýr apod. Nicméně pokud by nabídka restaurací byla v tomto ohledu pestřejší a byla k dispozici i nutričně vyváženější jídla, chutně uvařená a za rozumnou cenu, věřím, že by to strávníci ocenili, a i o tato jídla by byl zájem.“ V neposlední řadě k propadu napomohlo zavedení stravovacího paušálu, který částečně nahrazuje stravenky. Průzkum ukazuje, že spotřebitelé, kteří jej využívají méně utrácí v restauracích.

 

Zdroje informací

Novinky zdarma

Zdarma newsletter s novinkami každý týden do Vašeho emailu

Obaly a značení Etiketomat Biofinder